خانه » مقالات » بازاريابي » استراتژی تولید محتوا چیست و چگونه می توان از آن کسب در آمد کرد؟
تولید محتوا
تولید محتوا

استراتژی تولید محتوا چیست و چگونه می توان از آن کسب در آمد کرد؟

داشتن یک وبسایت و یا وبلاگ با محتوای‌به روز، ترافیک بالایی را برای یک کسب‌و‌کار به‌همراه می‌آورد، شرکت‌ها و کسب‌و‌کارهایی که با این امر اعتقادی نداشته باشند هزینه قابل توجهی را برای تبلیغات و جذب کاربر خواهند پرداخت. وبلاگ بروزشده در مورد فعالیت یک کسب‌وکار یکی از بهترین شاخص‌ها در موزد چشم‌انداز تجاری آن محسوب می‌شود.

تولید و مدیریت محتوا صرفا به معنای ساختن یک بستر وبلاگ‌گونه و انتشار مطلب نیست، چشم‌انداز کاملا واقعی و هدفمند موازی با نوع فعالیت نیاز دارد، به زبان ساده‌تر برای چه کسی و با چه هدفی محتوا تولید می‌کنید؟ همین چند جمله بالا جزئیات زیادی را پیش روی مدیر تولید محتوای هر مجموعه‌ای قرار می‌دهد.

محتوا تمام چیزی است که داخل سایت شما برای مخاطب نمایش داده می شود مانند

متن

چارت‌ها و آمارها

تصاویر گرافیکی

جداول

فرم‌ها

فایلهای پی دی اف

ویدئو ها

فایل‌های صوتی

بلاگ ها

انجمن‌

تعریف استراتژی محتوا:

از حدود سال ۱۹۹۰، اصطلاح «استراتژی محتوا» به صورت جدی رواج یافته است. راشل لاوینگر در کتاب «استراتژی محتوا: فلسفه اطلاعات»، بحث استراتژی محتوا را به نوعی، یک طراحی خلاقانه برای معماری اطلاعات می‌داند. به شکلی که ساختمانی زیبا و جذاب و کاربردی، از محتوای قابل استفاده و در دسترس بنا شود. نخستین و ساده‌ترین تعریف‌های استراتژی محتوا، این حوزه را به فضای وب محدود دیدند.

روبرت اشتریبلی، استراتژی محتوا را کشف و جمع آوری، ایده پردازی، اجرا و نگهداری همه انواع اطلاعات دیجیتال (شامل لینک، برچسب، ویدئو و …) می‌داند. مارک اوبراین، در کتاب «وبسایتی که کار می‌کند [یا شاید بهتر باشد ترجمه کنیم: وبسایتی که به درد می‌خورد!]» استراتژی محتوا را تا این حد ساده و فنی تعریف می‌کند: داشتن برنامه برای اضافه کردن محتوای تخصصی منحصر به فرد و قابل فهرست شدن در موتورهای جستجو به صورت منظم.

زمانی که انگیزه شما در تولید محتوا کم شود، دو خطر تولید محتوا برای وب سایت، بلاگ، شبکه های اجتماعی و … را تهدید می کند. تولید محتوا برای وبلاگ، وبسایت، شبکه های اجتماعی و … متوقف شود که با این اتفاق شما یک کانال مهم برای جذب مخاطب و مشتری بیشتر را مسدود کرده اید.تولید محتوای بدون هدف و بی کیفیت، بهترین روش برای اینست که مخاطبان فعلی خود را از دست بدهید. با تولید محتوایی که همراستا با محصولات و خدمات شما نیست و همچنین بدون در نظر گرفتن خواسته های مخاطبان آماده گردد، ریسک جذب مخاطبان اشتباه و همچنین از دست دادن مخاطبان هدفمند بالا می رود.

استراتژی‌های تولید محتوا:

مخاطبان خود را بشناسید

شما به دنبال یک راهنمای عملی برای تولید محتوا هستید. لذا قبل از آنکه شروع به تولید محتوا نمایید باید مخاطبان خود را بشناسید و بدانید برای چه افرادی اقدام به تولید محتوا می کنید. برای رسیدن به این مهم شما باید تصویری از مخاطبان خود در نظر داشته باشید. بدانید مهمترین خواسته آنها چیست؟ شما چه کمکی در رفع مشکلات به آنها خواهید کرد؟ چگونه آنها را پیدا می کنید: در وبلاگ، در شبکه های اجتماعی، در ایمیل مشتریان و …. اینها سوالاتی است که به شما در رفتار شناسی مخاطبان کمک می کند.

برای رفتارشناسی مخاطبان، شاید مشتریان قدیمی شما یک جامعه آماری مطلوب باشند. شما احتمالا بانک اطلاعاتی از مشتریان قدیمی خود دارید که شامل نام، سن، شغل، موقعیت اجتماعی، نوع فعالیت تجاری و … آنها می باشد. برای مثال مشتریان یک بانک از یک سرمایه دار بزرگ تا یک شرکت کوچک چند نفره تا یک مادر خانه دار را شامل می شود.کارشناسان بازاریابی در بانک برای هر دسته از این مشتریان پروفایلی را آماده می کنند.با توجه به این پروفایلها، شما می توانید مشکلات، خواسته ها، نیازهای هر دسته از مشتریانتان را مورد بررسی قرار دهید:

مشتریان با چه مشکلاتی روبرو هستند؟

مشتری به چه چیزی احتیاج دارد؟

آنها در جستجوی چه اطلاعاتی می باشند؟

بررسی و آنالیز مسیری که مخاطبان را به مشتریان شما تبدیل می کند، اقدام ارزشمندی است که چشم اندازی درباره مشتریان و رفتار آنها در اختیار شما قرار می دهد. برای نتیجه بهتر و دقیقتر، می توانید از ابزار آمارگیری مانند Google Analytics استفاده نمایید. استفاده از این ابزار به شما کمک می کند تا بدانید جستجوی چه عباراتی مشتریان را به سمت شما هدایت می کند، چه مدت زمانی در وبسایت شما می مانند. کدام مطالب و یا خدمات و محصولات برای آنها جالب تر است و …

طراحی محتوا برای رسیدن به چرخه خرید

محتوا نقش مهمی در تمام مراحل بازاریابی آنلاین ایفا می کند. از ایجاد آگاهی در مخاطب در خصوص شرکت شما و محصولات، تا تبدیل مخاطبان به مشتریان. اما محتوایی که برای رسیدن به هر کدام از این اهداف باید مورد استفاده قرار گیرد متفاوت می باشد و این بدان معنی است که شما باید مطمئن باشید که مطالب شما تمامی مراحل یک چرخه خرید را در بر می گیرد:

آگاه سازی: فرد مورد نظر در باره شما و محصولات و خدمات شما آگاهی پیدا می کند و به این نتیجه می رسد که به این خدمات نیازمند است.

تحقیق و آموزش: فرد مورد نظر با پی بردن به مشکل احتمالی خود (آگاه شدن نسبت به نیازمندی خود) به دنبال راه حل و روش غلبه بر این نیازمندی خواهد رفت و روشهای متفاوتی از جمله خدمات و محصولات شما را مورد بررسی قرار می دهد.

مقایسه: فرد مورد نظر درباره قیاسهای انجام گرفته تصمیم گیری می کند و کم کم لیست نهایی خود را کوچک تر می کند.

خرید: سر انجام مخاطب درباره خرید تصمیم می گیرد و یکی از میان چند گزینه را انتخاب می کند.

طرح تولید محتوا:

اکنون زمان آنست که فرآیند تولید محتوا را طراحی کنید. اکنون نوع محتوا و مسیر انتشار آن را معین نمایید. مطمئنا فرد مورد هدف با برخی از مسیرهای انتشار اطلاع درگیر می شود. مثلا پیگیری شما در شبکه های اجتماعی و یا پیگیری وبلاگ شرکت. بررسیها نشان داده است که انواع مشخصی از محتوا برای هر بخش از چرخه خرید می تواند مفیدتر باشد.

ایجاد تقویم تولید محتوا

تقویم تولید محتوای خود را ایجاد نمایید: زمانی که رفتارشناسی مخاطبان انجام گرفت و نقشه تولید محتوا حول آن شکل گرفت، زمان آنست که بدانیم کی و کجا محتوا را منتشر کنیم.

یک روش موثر برای این کار ایجاد یک تقویم تولید محتواست. تقویم تولید محتوا مانند یک نقشه راه عمل می کند و به شما نشان می دهد که چه نوعی از محتوا را ایجاد نمایید، چه موضوعاتی را پوشش دهید و در په زمانهایی اقدام به انتشار مطالب نماید که بیشترین بازده را در تولید محتوا داشته باشد.

اینها پیشنهادات ماست برای اینکه شما نقشه راه خود را آماده نمایید:

یک فایل صفحه گسترده مانند اکسل و یا یک تقویم در گوگل ایجاد نمایید برای اینکه برنامه خود را در آن ذخیره نمایید. در شرایط ایده آل، برنامه ریزی شما باید برای سه ماه باشد، هر چند صحبت کردن درباره چنین برنامه ای از اجرای آن بسیار راحت تر است!تقویم آماده شده را با استفاده از فعالیتهای خود مانند زمان انتشار پست در وبلاگ، زمان بروز رسانی شبکه های اجتماعی و …. . هدف اینست که با ترکیبی مناسب از همه ابزارهای انتشاراتی، مانند وبلاگ، شبکه های اجتماعی، کتاب الکترونیکی و همچنین برای هر دسته از مخاطبان اهداف لازم را تعیین کرده و به آن سمت حرکت کنیم.استراتژی کلید واژه ای، بهینه سازی، چرخه خرید و سایر اهداف بازاریابی آنلاین را یادداشت نمایید و در زمان لازم به نوشته خود مراجعه نمایید.

زمانهای ویژه را از یاد نبرید. فروشندگان خرد باید در تقویم خود زمان اعیاد، روز مادر، و سایر مناسبت ها را یادداشت کنند و فعالین تجاری بزرگ، زمان نمایشگاهها و کنفرانسها و ….

در تقویم خود موقعیتهایی را برای بازنشر اطلاعات در نظر بگیرید. برای مثال باز نشر یک کتابچه و یا یک ویدئو که در مقایسه با یک نوشته وبلاگ، زمان زیادی برای انتشار آن صرف شده است می تواند در برنامه شما قرار بگیرد.

طبیعی است که تعداد روش‌هایی که می توان توسط آنها با استفاده از محتوا، درآمدزایی کرد، محدود و مشخص نیست و کاملاً تابع خلاقیت «خالق محتوا» است. اما در اینجا به برخی از متداول‌ترین شیوه‌های کسب درآمد از طریق محتوا می‌پردازیم.

روشهای تولید محتوا به منظور کسب درامد

روش اول: فروش مستقیم:

در این روش، محتوای تولید شده، قیمت‌گذاری شده و مستقیماً فروخته می‌شود. زمانی که مایکروسافت، هر نسخه از ویندوز خود را می‌فروشد، زمانی که یک ناشر، نسخه به نسخه کتاب‌های خود را می‌فروشد،‌ زمانی که یک «قالب گرافیکی وبسایت» یا یک کتاب الکترونیکی در اینترنت فروخته می‌شود، زمانی که برای دانلود یک نرم‌افزار موبایل، پولی را پرداخت می‌کنیم، یک محتوا به صورت مستقیم فروخته شده.

روش دوم: فروش حق اشتراک زمانی:

در این شیوه، شما استفاده از محتوا را برای مدت معینی به طرف مقابل واگذار می‌کنید و او پس از پایان مهلت مقرر، امکان استفاده از محتوای شما را ندارد. به عنوان مثال، زمانی که یک آنتی ویروس، لیسانس یک ماهه یا یک ساله خود را به شما واگذار می‌کند. بسیاری از نشریات بزرگ دنیا نیز، به همین شیوه، فرصت دسترسی را به کاربر می‌دهند. مثلاً با پرداخت چند ده دلار، می‌توانید به آرشیو یک مجله بزرگ دسترسی داشته باشید و بلافاصله پس از مهلت مقرر، دسترسی شما به صورت کامل قطع می‌شود.

دقت کنید که «اشتراک مجلات کاغذی» که هم اکنون عرضه می‌شوند، عملاً از جنس فروش مستقیم هستند و در دسته اول قرار می‌گیرند. چون در دسته‌ی دوم، به محض پایان دوره مقرر، شما به محتوا دسترسی ندارید. کلوپ‌های فیلم که اشتراک ماهیانه یا سالیانه دارند نیز در این طبقه‌بندی قرار می‌گیرند.

روش سوم: فروش حق اشتراک بر اساس تعداد استفاده:

برخی از بزرگترین آرشیو‌های مقالات تحقیقاتی دنیا از این نوع هستند. با پرداخت مبلغی مشخص، به شما اجازه می‌دهد هر زمان که خواستید هر مقاله‌ای را که خواستید دانلود کنید. اما پس از تعداد مشخصی دانلود کردن، دیگر به شما این فرصت داده نخواهد شد.مشاوران تلفنی خانواده در بسیاری از کشورها، حق اشتراک از این نوع می‌فروشند. شما با پرداخت مبلغی پول، می‌توانید در مجموع، مثلاً چهار ساعت با آنها صحبت کنید. ممکن است این اعتبار را در یک تماس تلفنی یا طی دو سال، طی هشت تماس تلفنی نیم ساعته هزینه کنید.

روش چهارم: تبلیغات جانبی:

ممکن است خود محتوا به صورت رایگان در اختیار همه قرار گیرد. اما از فضایی که در کنار آن قرار می‌گیرد، برای تبلیغ استفاده شود. سایت‌های خبری، عمدتاً بر اساس این مدل تولید محتوا، درآمدزایی می‌کنند.محتوا به رایگان در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد اما فضای کنار صفحه، به خاطر بازدیدهای زیاد، به فضایی ارزشمند برای تبلیغات تبدیل می‌شود. بسیاری از نرم‌افزارهای رایگان موبایل هم اینگونه هستند.

روش پنجم: ترویج نام تجاری:

درآمدزایی از این روش، مستقیم نیست. اما شکل آن تا حد زیادی به روش چهارم نزدیک است. به عنوان مثال، فرض کنید شما یک دفتر حقوقی دارید. بعید است تبلیغات مستقیم و کارت ویزیت و بروشور،‌ بتواند به سادگی برای شما مشتری ایجاد کند. اما فرض کنید یک دفترچه ده صفحه‌ای آماده کنید و سوالات حقوقی ساده مردم را که بیشتر از شما پرسیده می‌شود، در‌ آن بنویسید و پاسخ بدهید. حالا در صفحه‌ی آخر، توضیح کوچکی بنویسید که فلان دفتر حقوقی، برای ارائه خدمات مشاوره بیشتر در خدمت شماست.این دفترچه بر خلاف بروشورهای تبلیغاتی دور انداخته نخواهد شد. حتی دست به دست هم خواهد شد. محتوا در این موارد لازم نیست همیشه مکتوب باشد. با وجود اینترنت، عرضه یک کتاب الکترونیک کوچک یا یک فایل صوتی یک ساعته رایگان هم می‌تواند به همان شیوه تاثیر داشته باشد.

تنها دو نکته باید مد نظر قرار داده شود:

نخست اینکه در چنین محتواهایی، بین هفتاد تا نود درصد محتوا باید کاملاً آموزشی و خالی از هر نوع تبلیغ باشد تا مخاطب احساس بد نداشته باشد.

دوم اینکه محتوا به حدی مفید باشد که دریافت کننده، آن را به دیگران منتقل کرده یا توصیه نماید.

روش ششم: محتوای ویروسی یا وایرال:

این نوع محتوا معمولاً با دو هدف به کار گرفته می‌شوند: هدف اول که طبیعتاً غیر اخلاقی است، تخریب نام برندهاست. حتماً شما هم از این پیامها و پیامکها در شبکه های اجتماعی دریافت کرده‌اید که: «لطفاً اطلاع رسانی کنید. الان یک نفر در فلان شهر فلان محصول فلان شرکت را خورد و مرد!». معمولاً خبرهایی از این دست، اگر کمی هوشمندانه تنظیم شوند به شدت ویروسی هستند و به سرعت بین مردم پخش می‌شود. حتی اگر خبر تکذیب هم شود، هنوز خیلی‌ها معتقد باقی می‌مانند که «خبری بوده» و الان پنهان شده. شرکتها گاهی به تولیدکنندگان محتوا برای تولید این نوع متن‌ها پولهای قابل توجه می‌دهند.

هدف دیگر که دولت‌ها و شبکه‌های بزرگ خبری، دنبال می کنند، جعل خبرهای بی‌خاصیت برای اندازه‌گیری میزان نفوذ شایعه در شبکه تحت سیطره آنهاست. امروز بسیاری از مردم در غرب جهان بر این باورند که هر فرد در طول خواب یک سال خود، حدوداً هشت عنکبوت می خورد. کمتر کسی می داند که این شایعه از سال ۱۹۹۳ توسط فردی به نام لیزا هولست ابداع شد تا میزان نفوذ خبری در شبکه تار عنکبوتی ارتباطی مردم در آن سالها سنجیده شود. عنکبوت هم به شوخی به خاطر همین هدف انتخاب شده بود. وگرنه مورچه یا پشه، باورپذیرتر به نظر می‌رسید!

احتمالاً حدس می‌زنید که این تحقیقات برای چه نهادها یا سازمانهایی می‌تواند مفید باشد.

روش هفتم: استفاده از محتوا برای ایجاد رسانه‌های اجتماعی:

حتماً شما هم مشاهده کرده‌اید که صفحه‌هایی در اینستاگرام یا فیس بوک یا سایر شبکه‌های اجتماعی وجود دارند که تعداد تعقیب کنندگان آنها – حتی در ایران – به صدها هزار نفر می‌رسد. این صفحه‌ها عملاً رسانه‌ای جدید بر بستر شبکه اجتماعی شده‌اند و خود می‌توانند به سادگی به تبلیغ و اطلاع رسانی مشغول شوند.

طبیعی است اینجا نیز مهم‌ترین نکته، استراتژی درست در تولید محتواست. فرض کنید شما امروز، در یکی از شبکه‌های اجتماعی صفحه‌ای داشته باشید که حاوی نکاتی برای تربیت فرزند باشد. به سادگی می‌توان پس از چند ماه – اگر محتوا هوشمندانه تنظیم شود – صفحه‌ای با بیش از صدهزار تعقیب کننده داشت. حالا با خود فکر کنید که یک مجموعه که مهدکودکی خاص و تخصصی را ایجاد کرده، برای اینکه نام و توضیحات آن در این صفحه منتشر شود چقدر حاضر است پول بدهد؟

البته بدیهی است که سهم تبلیغات در هر رسانه‌ای از جمله این رسانه باید پایین بماند وگرنه اثربخشی و مخاطب خود را از دست خواهد داد. مثالهای از این دست در سطح ایران و جهان کم نیستند.

روش هشتم: ایجاد سایت‌هایی پر ترافیک با محتوای تخصصی:

شبیه مورد هفتم را می‌توان در مورد سایت‌ها هم انجام داد. با توجه به ضعف شدید فضای وب – خصوصاً فضای وب فارسی – کافی است در مورد یک موضوع، مطالب متعدد بنویسید. مطالبی که «متعلق به شما بوده و کپی نباشد». به سرعت موتورهای جستجو سایت شما را در صفحه‌ی نخست قرار خواهند داد و پس از آن، می‌توان از همان صفحه استفاده تجاری کرده یا از محل تبلیغات آن، کسب درآمد نمود.

در مورد تولید محتوا، می‌توان خیلی بیشتر حرف زد. آنچه خواندید، تنها مثال هایی ساده و ابتدایی بود تا تصویری شفاف‌تر از این حوزه به دست آید. به نظر می‌رسد برای جوانانی که تازه وارد بازار کار می‌شوند، تولید محتوا، یکی از کارهای تخصصی و کم هزینه‌ای است که در عین کم هزینه بودن، به دلیل ارزش بالایی که برای بازاریابی و تبلیغات شرکت ها داراست، میتواند درآمدزایی خوبی هم داشته باشد.

منابع:

http://alilotfi.ir/

www.motamem.org

www.modiresite.com

http://www.motamem.org/?p=4050

گروه تداوم

درباره alireza firoozi

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *