خانه » مقالات » کسب و کار » بیبی بومرها کیانند و چه فرصتی برای استارتاپها دارند؟

بیبی بومرها کیانند و چه فرصتی برای استارتاپها دارند؟

بیبی بومرها:

کودک نسل انفجار یا بیبی‌بومر (به انگلیسی: Baby boomer) کسی است که در دورهٔ انفجار جمعیّت پس از جنگ جهانی دوّم، یعنی در حدّ فاصل سال‌های ۱۹۴۶ و ۱۹۶۴ زاده شده‌باشد.برای تأکید بر اهمّیّت نسل بیبی بومرها و تأثیر عظیم آنان بر تاریخ و فرهنگ جهان، شاید تنها ذکر این نکته کافی باشد که در سال ۱۹۶۶این نسل زاده ی در دوره رفاه و رونق اقتصادی در جهان می باشند. ریسک پذیری و کارآفرینی و همینطور خلق کسب و کار جدید از ویژگی های بارز این نسل است. از نگاه بیبی بومر ها همه چیز ممکن است چون آن ها نسلی هستند که در دوره رونق اقتصادی به دنیا آمده اند.آن ها به تصویر سازی مثبت از خود اهمیت قائل هستند. اگر یک بیبی بومر یک دست کت و شلوار گران بخرد هیچگاه مارکش را نمی‌کند.مجله تایم نسل بیبی بوم را به عنوان شخص سال برگزید.

داستان  بوریس موردکوویچ و بیبی بومرها

شاید برای بوریس موردکوویچ، یک کارآفرین سریالی ۳۰ ساله، توسعه محصولات برای بازار سالخورده بیبی بومرها هرگز جالب نبود، اما یک روز، متوجه شد که والدینش استفاده از یک دوچرخه الکتریکی را شروع کرده‏اند؛ دوچرخه‏ای که برادرش یوگنی آن را برای خود و همسرش تغییر داده بود. موردکوویچ که مالک یک شرکت نرم‏افزار و یک مجله نیز است می‏گوید: «دوچرخه‏ های الکتریکی به دوچرخه‏ سوار اجازه می‏دهند تا تصمیم بگیرد چه اندازه رکاب خواهد زد». به گفته او امسال، شرکت تولیدکننده دوچرخه‏ های الکتریکی «Evelo» که او و برادرش آن را تاسیس کرده ‏اند، درآمد آنها را تا ۴میلیون دلار افزایش خواهد داد و این یعنی سودآوری. او می‏افزاید: «مشتریان بالقوه همواره وجود دارند.»

این شرکت تنها یکی از شرکت‌هایی است که به تکه ‏ای از ثروت جمعیت بالای ۵۰ سال به نام «بازار طول عمر» وصل شده‏ اند؛ بازاری که طبق آمار منتشر شده، فعالیت سالانه اقتصادی آن در حال حاضر ۶/ ۷ تریلیون دلار برآورد می‏شود. با توجه به گزارش «مرکز پژوهش Pew» که جمعیت بیبی بومرها را ۹/ ۷۴ میلیون تخمین می‏زند، بزرگ‌ترین فرصت بازار برای استارت‏آپ‏ها در اختیار آمریکایی‏های مسن ‏تر است تا نسل هزاره فقیر. افراد نسلی که در آمریکا نسل «راک اند رول» تعریف می‏شوند هر چقدر پیرتر می‏شوند، طیف وسیعی از کالاها و خدمات را به سبک زندگی خود می‌افزایند. در چند سال گذشته، بزرگی بازار طول عمر (بزرگ‌تر از حتی بازار ژاپن) کارآفرینان، سرمایه‏ گذاران ثروتمند و مکان‏های بیشتری را برای ارائه ایده‏ های جدید جذب کرده است.ماری فرلانگ، مشاور بازاریابی و استراتژی در بیش از ۵۰ بازار و نویسنده «تبدیل نقره به طلا» می‏گوید « هر ناهماهنگی سنی یک فرصت بازاریابی است». به گفته فرلانگ ایده‏ های جدید کسب و کار که برای بیبی بومرها فراهم می‏شود، تقریبا بی ‏پایان است. او می‏گوید «استعدادهای بیشتری در حال ورود به بازار هستند».برادران ماردکوویچ در ابتدا Evelo را با ۱۰۰ هزار دلار سرمایه‏گذاری کردند که از فروش کسب و کارهای پیشین آنها به‌دست آمده بود. آنها اکنون در حال برنامه‏ ریزی برای افزایش ۵/ ۱میلیون دلار از جانب سرمایه‏گذاران از طریق Fundable (یک سایت جمع‏سپاری سرمایه عمومی) هستند. اهداف آنها افزودن دوچرخه‏ های برقی بیشتر (از جمله دوچرخه‏هایی که می‌خورد)؛ گسترش در سطح بین‏المللی و ارائه ویژگی‏های بیشتر برای دوچرخه، (مانند محافظت در برابر دزدیده شدن) است.

یکی از بزرگ‌ترین چالش‏های آنها یافتن کارخانه ‏های خوب در آسیا بوده است و با کمک‏های بسیار از جانب اتحادیه ‏ها، آنها کارخانه‏ هایی در تایوان و چین پیدا کردند. کارشناسان هشدار می‏دهند که استفاده از راه‏ حل‏های با تکنولوژی بالا برای محصولات موجود همیشه کارگر نیست. به عنوان مثال، تجهیزات پوشیدنی برای بازبینی و پیگیری سلامتی بین نسل هزاره بسیار محبوب بوده‏اند؛ اما ضرورتا برای کاربران مسن‏تر محبوب نیستند. جودی هالتزمن، نایب رئیس نوآوری بازار در AARP (اتحادیه آمریکایی افراد بازنشسته) می‏گوید: «مردم به سرعت علاقه خود را به پوشیدنی‏ها از دست می‏دهند». او می‏افزاید طبق مطالعات AARP، کاربران با همگام‏ سازی محصولات پوشیدنی با کامپیوترهای خود یا حتی یافتن دستورالعمل‏هایی که توضیح می‏دهد چگونه از آنها استفاده کنند، با دشواری روبه‌رو هستند. آقای هالتزمن می‏گوید: «سرمایه ‏گذاری‏های بسیار زیادی وجود دارد. چند سال پیش، زمانی که در یک رخداد سرمایه‏ گذاری خطرپذیر حاضر شدیم، مردم از آنچه آنجا انجام دادیم، شگفت‏ زده شدند».

او می‏گوید: «مردم به دنبال این هستند که چگونه در طول عمر خود سرمایه ‏گذاری کنند و اولین نگرانی آنها هزینه خدمات درمانی است». یک سرویس آنلاین «حافظ خانواده» به نام Envoy جزو سرویس‏هایی است که پشتیبان‏هایی برای خدمت در این حوزه یافته‏اند. این شرکت که اکنون ۴ ساله است، ۲/ ۴ میلیون دلار از سرمایه‏ گذاران برجسته مانند SoftTech VC و Lowercase Capital به‌دست آورده است.Envoy با استخدام مادران خانه‌دار با برنامه زمانی منعطف خودش را متمایز ساخته است. آنها کارهای سبکی انجام می‏دهند؛ مانند شستن ظرف یا خرید از خواربارفروشی.این خدمات اکنون در ۲۲ ناحیه شهری با جمعیت سالخورده قابل‏توجه مانند فونیکس، میامی و لاس‏وگاس وجود دارد. جاستین لین که در Envoy سرمایه‏ گذاری کرده است، می‏خواهد این خدمات را در ۱۰۰ ناحیه گسترش دهد. آقای لین که سه کسب و کار دیگر را نیز شروع کرده است، می‏گوید: «مادر خودم در اثر سرطان فوت شد. پدرم سریعا به کمک نیاز داشت اما گزینه‏ های زیادی برای پرستاری وجود نداشت». به گفته او این اتفاق منجر به شروع Envoy شد. پس از چند سال آزمون Envoy با دوستان و خانواده، او دریافت که پرستاری یک سرویس موردنیاز است. آقای لین می‏گوید:«من سرویسی ساختم که به‌طور بالقوه قدرتمند است». البته این شرکت هنوز سودآور نیست.

حتی کسب‌وکارهایی با محصولات بسیار معمولی در حال یافتن راه‏هایی برای اخذ سود در بازار هستند. خانم بیتر می‏گوید: «به‌عنوان مثال مراقبت از پا یک بازار وسیع است و یافتن کفش‏هایی که جذاب باشند و حس خوبی به مشتریان بدهند قطعا یک معامله بزرگ خواهد بود». در سال ۲۰۱۳ بروس آر. کاتز، یکی از موسسان Rockport Company با راه‌اندازی شرکت «ساموئل هابارد» برای فروش کفش‏های مناسب و راحت برای مردان نسل بیبی ‏بومر شانس خود را امتحان کرد. او مجموعه ‏اش را به عنوان «un-sneakers» که کفی سه بخشی دارند و بسیار سبک وزن هستند به بازار عرضه کرد. آقای کاتز که از نسل سوم سازندگان کفش است می‏گوید: «هر چه مردم پیرتر می‏شوند، پیاده‏روی به یکی از مهم‏ترین تمرینات ورزشی تبدیل شده و در عین حال مشکلات بیشتری در مورد پا گریبانگیر این افراد می‏شود». برای افزودن یک عامل جذاب، یک مجموعه محدود در رنگ‏های آبی آسمانی، ارغوانی و لیمویی از این کفش‏ها موجود است. این شرکت که کفش‏های خود را آنلاین و از طریق خرده ‏فروشان به فروش می‏رساند، اکنون ۱۸ سبک از کفش‏های مردانه را ارائه می‏دهد و به‌زودی ارائه کفش‏های زنانه را شروع خواهد کرد. سال گذشته این شرکت عمدتا با فروش به بیبی‏ بومرها ۲ میلیون دلار درآمد کسب کرده است. آقای کاتز انتظار دارد امسال به فروش ۱۲ میلیون دلاری دست یابد و تخمین می‏زند که این شرکت در سال آینده پرسود خواهد بود.

منبع: nytimes

درباره alireza firoozi

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *