خانه » مقالات » توصیه هایی برای بازگشت به کار پس از مرخصی زایمان مادران شاغل
توصیه هایی برای بازگشت به کار پس از مرخصی زایمان مادران شاغل

توصیه هایی برای بازگشت به کار پس از مرخصی زایمان مادران شاغل

مادر شدن، مجموعه ای از چالشهای جدید را با خود به زندگی یک زن می آورد. بعد از به دنیا آمدن کودک شما، خیلی زودتر از آنکه فکرش را می کردید، وقت آن می رسد که دوباره به کار خود فکر کنید. زمان بازگشت به کار پس از مرخصی زایمان، برای خانمها پرچالش است؛ آنها باید کار خود را از تعویض پوشک کودک به تهیه گزارشات تغییر دهند و بین احساسات متضادی که این دو دارند تعادل ایجاد کنند.

برای اینکه این مرحله تغییر را آسانتر پشت سر بگذارید، بهترین توصیه های ممکن برای بازگشت به کار پس از مرخصی زایمان را در اینجا برای شما گردآوری کرده ایم. با این توصیه ها امیدواریم که بتوانید در نقش جدید خود به عنوان مادر کارمند مجهزتر وارد شوید.

کارهای جاری را از قبل تمرین کنید

قبل از شروع اولین هفته بازگشت به کارتان، باید ذهن و جسم خود را کم کم به سمت روزمرگیهای جدید تغییر دهید. تغییر روزمرگیها سخت ترین جنبه بازگشت به کار است و شما حتما می¬خواهید پیشاپیش توان خود برای مدیریت آن را آزمایش کنید.
اگر ممکن بود، واگذاری مراقب از فرزند خود – به مهد، پرستار یا فرد دیگری که قرار است از او مواظبت کند – را یک هفته قبل از اینکه واقعا به این کار نیاز داشته باشید، انجام دهید. اگر نمی¬توانید به مدت یک هفته این کار را انجام دهید، حتی دو یا سه روز زودتر می¬تواند ورود شما به زندگی کاری را آسانتر کند.خود را به هفته اول نزدیک کنید، گویی واقعا هفته کاری شما آغاز شده است. برای این کار بر کارهای روزمره زیر تمرکز کنید:

 شب قبل
• همه چیزهایی که در روز ممکن است به آن نیاز داشته باشید آماده کنید، منجمله: لباسها و همچنین لوازم کیف خود و کودکتان

 صبح
• زمانی از خواب بیدار شوید که برای رفتن به سر کار لازم است.
• کارهای روزمره¬ای که صبحها قبل از رفتن به سر کار انجام می¬دهید – مثلاً چک کردن ایمیلهایتان یا آرایش کردن – را تکرار کنید.
• کودک را به مهد یا خانه نزدیکانتان ببرید یا پرستار کودک را از امروز به خانه بیاورید.

 در طول روز
• در نظر بگیرید که آیا میخواهید تا محل کار رانندگی کنید یا با یک وسیله نقلیه عمومی این کار را انجام دهید. بجای رفتن به محل کارتان، برای خوردن یک قهوه به کافی شاپ نزدیک خانه بروید یا به یک کتابخانه بروید و کتابهایی مرتبط با شغل خود مطالعه کنید.

بعد از ظهر
• کودک را تحویل بگیرید و به خانه برگردید.
• اگر باید غذا درست کنید، این کار را انجام دهید ولی در غیر اینصورت سعی کنید استراحت کنید. هدف این است که این هفته آزمایشی را مثل هفته اول کار پر استرس نکنید.
اگر این تمرین را در طول هفته تکرار کنید، در اولین هفته واقعی کاری صبح زود بیدار شدن و برنامه¬های زیادی در طول روز تجربه کردن کار چندان سختی نخواهد بود.
مزایای آزمایش کردن روزمرگیهای جدید این است که:
• سپردن کودک به یک “غریبه” کاری بسیار احساسی است، بخصوص اگر اولین بار است که مادر شدن را تجربه کرده اید. با تمرین این کار، راحت¬تر می¬توانید پس از اولین خداحافظی با کودک کمی گریه کنید بدون اینکه مجبور باشید در این حالت فورا به محل کار خود بروید.
• برای کودک شما هم راحت تر است که کنار آمدن با یک پرستار یا مربی را آزمایش کند و روزهای اول او را چند ساعت با پرستارش تنها بگذارید. علاوه بر آن اگر در این روزها مشکلی پیش آمد، شما کاملا آزاد هستید که به او سر بزنید.
• فرصت خواهید داشت قبل از شروع کار، کمی به موضوعات مربوط به کار بپردازید و مطالعه کنید. با این کار شما آمادگی بیشتری خواهید داشت و هنگام بازگشت به کار حس یک تازه وارد غریبه را ندارید.

یک استراتژی جایگزین داشته باشید

شما همچنین لازم است چند استراتژی جایگزین برای بازگشت به کار داشته باشید. در زمان طراحی این استراتژیها باید بتوانید به سوالات زیر پاسخ دهید:

• آیا اگر پرستار کودک شما بیمار شود جایگزین دیگری برای او دارید؟ مهم است که بدانید در صورت بروز یک موقعیت ضروری، شخصی را در دسترس دارید. همینطور که لازم است شخص جایگزینی برای مراقبت از کودک در نظر داشته باشید، می¬توانید با رییستان در مورد گزینه کار در خانه هم صحبت کنید.

• اگر کودک شما مریض شد چطور؟ مثلا ممکن است پرستار یا مهد از نگهداری از کودک بیمار خودداری کند، بنابراین شما باید به فکر کسی باشید که از کودک شما مراقبت کند.

• اگر کار شما دیر تمام شود، آیا کسی هست که بچه را از مهد بگیرد یا بجای شما در خانه از او مراقبت کند؟ راه حل این مشکل می تواند این باشد که با پرستار خود درباره اضافه کاری صحبت کنید، یا همسر شما بچه را تحویل بگیرد و یا می توانید شخص دیگری را برای این کار در نظر داشته باشید. راه دیگر هم می¬تواند این باشد که به سادگی به رییستان بگویید که نمی¬توانید اضافه کار بمانید مگر اینکه یک روز قبل در این مورد گفتگو کرده باشید.

• اگر در آخر به این نتیجه برسید که همه این کارها خیلی خسته کننده است چطور؟ بازگشت به کار پس از مرخصی زایمان می توان از نظر جسمی و روحی شما را خسته کند. بنابراین لازم است برای زمانی که شاید خود را در برابر همه این کارها ناتوان ببینید آمادگی کسب کنید. ببینید گزینه های شما برای زمانی که احساس کنید این همه مسئولیت بر دوشتان سنگینی میکند چیست. شاید بتوانید روزمرگیهای کاری خود را به شیوه ای منعطف تر تغییر دهید، مرخصی بدون حقوق بگیرید یا به راحتی برای مدت بیشتری (مهم نیست چه وقت) در خانه بمانید.

مزایای در نظر گرفتن نکات فوق برای شما:

• در صورت بروز وضعیت جدید کنترل خود را حفظ می¬کنید و این کار به شما اعتماد به نفس می¬دهد که کارها خوب پیش خواهد رفت.

• اگر کودکتان بیمار شود یا مجبور شوید اضافه کار کنید، مضطرب نخواهید شد. در این صورت، یک برنامه آماده دارید که می توانید آن را اجرا کنید.

• سرانجام سعی نمی کنید یک ابرقهرمان باشید، چرا که یک ضامن یا امنیتی دارید که می¬توانید به آن تکیه کنید.

با رییستان ملاقات و گفتگو کنید

شما همچنین باید قبل از بازگشت به کار با رییستان ملاقات کنید. می توانید این کار را یک هفته قبل برنامه ریزی کنید، ولی سعی کنید در محیطی آرامتر از اداره این کار را انجام دهید.

در این ملاقات باید از رییستان سوالات زیر را بپرسید:
• آیا در زمان غیاب شما تغییری ایجاد شده که لازم باشد شما از آن مطلع باشید؟
• آیا ماهیت کار شما به دلیل نبودنتان یا هر دلیل دیگری تغییری کرده است؟
• مسئولیتهای اصلی و اولویتهای مد نظر رییس شما به محض بازگشتتان چیست؟
مزیت این ملاقات و پرسیدن سوالات این است که با آگاهی که به دست خواهید آورد آمادگی بیشتری در زمان شروع کار خواهید داشت. همچنین برای اطلاع از تغییرات و یادگیری آنها فرصت دارید. مثلا می¬توانید در مورد مشتریان، فرایندها و نرم افزارهای جدید اطلاع کسب کنید.
و بالاخره حتما باید یک سوال دیگر را هم در نظر داشته باشید و بپرسید. پرسیدن این سوال برای بسیاری از مادرها سخت است، ولی اگر نپرسید، هرگز نخواهید دانست که شاید چنین امکانی هم داشته¬اید. سوال این است:
• نظر شما در مورد کارکردن من در یک زمان بندی قابل انعطاف¬تر چیست؟
ثابت شده است که زمانهای کاری قابل انعطاف نه فقط به نفع کارکنان، که به نفع خود شرکتها هم هست. از اینرو ممکن است رییس شما با این پیشنهاد موافقت کند که ساعات کاری شما همان ساعتهای همیشگی نباشد. شما همچنین می¬توانید شیوه های متعدد دیگری مثل کار در خانه، ساعتهای کاری غیر ثابت و یا کار کردن در روزهای خاصی را بدهید.
قبل از اینکه به رییستان انعطاف پذیری ساعت کارتان را پیشنهاد کنید، خوب است که درباره برنامه های متفاوتی که در نظر دارید فکر کنید و ببینید که با وجود تعهدات کاری شما هر یک از این برنامه ها چه نتیجه و کارکردی دارد. هرچقدر که برنامه های شما و مزایای آن برای رئیستان بهتر آماده و تشریح شود، بیشتر ممکن است که او به پیشنهاد شما جواب مثبت دهد.

اعتماد به نفس خود را دوباره به دست آورید

شاید اعتماد به نفس مانند یک مشکل عینی به نظر نرسد که به آن توجه کنید، اما پژوهشها نشان می دهند که این امر می-تواند یک مشکل اصلی و مهم برای مادران شاغل باشد. در یک مطالعه درباره مادر شدن و بازگشت به کار مادران مشاهده شد که از هر ۱۰ مادر ۶ نفر تطابق دوباره با شرایط محیط کار را کار سختی می دانند و یک میانگین ۳.۸ ماهه طول می کشد تا دوباره به دایره راحتی خود بازگردند.
گاهی اوقات ترس از بازگشت به کار پس از مرخصی زایمان می¬تواند مربوط به مطابقت دادن خود با شرایط جدید باشد، بخصوص اگر چندین ماه از محل کار خود دور بوده¬اید. بازگشت به فضای کار در حالی که تمرکز شما فقط بر تعویض پوشک نوزاد و چرت زدن خودتان بوده است، می¬تواند دلهره آور باشد.
راههای هوشمندانه ای برای بازیابی اعتماد به نفس شما پس از مدتی دوری از کار وجود دارد. برای بازیابی اعتماد به نفس مرتبط با کار، شما باید:

• مطالعه چیزهایی درباره کارتان را شروع کنید. این مطالب را می¬توانید با مطالعه سایت محل خدمت خود، نشریه آن یا هر طریق دیگری به دست آورید.
• قراردادهای موجود، اطلاعات مشتریان و هر گزارشی دیگری که در دست دارید را بخوانید.
• مهارتهایی را که در نقش کاری خود به آنها احتیاج دارید و اینکه شما هنوز آنها را در ته ذهن خود دارید، به یاد بیاورید.
• به مجموعه مهارتی جدید خود نگاه کنید، چون مادر شدن می¬تواند راه دیگری برای اکتساب مهارتهای قابل انتقال باشد. مثلا شاید شما الان رهبر بهتری باشید، چرا که یکدلی بیشتری را یاد گرفته اید و به سادگی توانایی انجام همزمان چند کار را آموخته اید.
علاوه بر آن، پس از بازگشت به کار از پرسیدن سوالات ترس نداشته باشید. هیچ کس از شما انتظار ندارد که در همان روز اول بر همه چیز مسلط باشید. فقط توضیح دهید که مدتی حضور نداشته¬اید و در مورد فرایندها، تکنیکها یا مشتریان جدید سوال کنید.
گاهی اوقات دلیل کاهش اعتماد به نفس شما این است که ماهها است بیرون از خانه فعالیتی نداشته¬اید و بیشتر برای کودک و به زبان او سخن گفته¬اید. برای افزایش اعتماد به نفس خود موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 آراستگی ظاهری جدیدی برای خود ایجاد کنید:
• موهایتان را به روشی که به راحتی مرتب شود کوتاه کنید.
• آرایش خود را تازه کنید و تکنیکهایی را در آرایش بیاموزید که نیاز به تجدید آرایش در تمام طول روز نباشد.
• لباسهای جدیدی که درست اندازه شما باشد تهیه کنید.

 شروع به ایجاد دوباره روابط با همکاران خود کنید:
• به یاد داشته باشید که همه آنها مادر نیستند. این گفته بدین معناست که صحبت کردن از نوزاد مشکلی ندارد ولی باید نشان دهید که نوزاد تنها چیزی نیست که درباره آن صحبت میکنید. شما فقط یک مادر نیستید، بلکه یک خانم جذاب و یک کارمند بااستعداد هستید.
• آنها را به صرف قهوه به منزل خود دعوت کنید، در گفتگوهای آنها درباره محل کار مشارکت کنید و از همه نقشهایی که دارید لذت ببرید.

برای شیردهی آماده باشید

اگر هنوز شیر می دهید، لازم است که پیشاپیش به این روزمرگی نظم دیگری بدهید. خواهید دید که این تغییر، کمی بر روز کاری شما تأثیر خواهد گذاشت و بهترین کار این است که برای آن آماده شوید.
ابتدا، مطمئن شوید که کیف شما در محل کار فضای مناسب برای حمل شیردوش و بطری نوزاد را دارد. می¬توانید از مافوق خود بپرسید که آیا محل مناسبی برای این کار در اختیار شما قرار می¬گیرد. محل آرامی که بدون ترس از ورود شخص دیگری بتوانید وظیفه خود را انجام دهید. احتمالا شما دو یا سه بار در روز، لازم است ۱۵ تا ۲۰ دقیقه از وقت خود را به این کار اختصاص دهید.
گاهی اوقات ممکن است نتوانید در زمان لازم شیر بدوشید. شاید جلسات شما به درازا بکشد و شما ناچارا جلسه را درحالیکه جلوی لباستان خیس شده ترک کنید. اگر چنین اتفاقی شما را عصبی میکند، برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی پیشاپیش به فکر تهیه پدهای شیردهی و یک لباس اضافی در محل کار خود باشید.
علاوه بر آن، کودک خود را به نوشیدن شیر از بطری عادت دهید تا در صورت نبود شما با مشکلی مواجه نشود. این کار را حداقل چند هفته قبل از شروع به کار خود انجام دهید و از چند فرد متفاوت بخواهید که تغذیه او بدین شکل انجام دهند. با این کار کودک به شیوه جدید شیرخوردن عادت خواهد کرد و دچار استرس چندانی نخواهد شد.

بر خوب بودن وضعیت عاطفی خود تمرکز کنید

همانطور که قبلا هم اشاره شد، بازگشت به محیط کار ممکن است از نظر روحی و جسمی پرچالش باشد. اگر شما آگاه باشید که روزهای اول کمی سخت خواهند بود، این مرحله گذر را آسانتر طی خواهید کرد. در شروع، احساسات شما نوسان زیادی خواهد داشت و شما نباید از این بابت احساس گناه کنید یا بترسید – بعدها آسانتر خواهد شد.
شما می¬توانید با تمرکز بر این چند نکته ناراحتی¬های عاطفی خود را کاهش دهید و احساس بهتری داشته باشید:
• بدانید که کمک خواستن در هر موردی در شروع کار ایده بدی نیست. شما درحال تطبیق خود با سبک جدیدی از زندگی هستید و این کار مستلزم زمان و صبر و تحمل است. چه در خانه و چه در محل کار، چنانچه به کمک احتیاج دارید، از خواستن آن دریغ نکنید.

تماس با پرستار کودکتان در طول روز ممکن است ایده خوبی باشد، البته شاید هم نباشد. اولا، شما باید بدانید که این کاری نیست که باید در روزهای کارتان انجام دهید. اگر فکر میکنید تماسهای سریع یا ارسال پیامک کار سختی است یا از نظر احساسی آزار دهنده است، به پرستار کودک بگویید که فقط در صورتی تماس بگیرد که مسأله مهمی پیش آمده باشد که لازم باشد بیان کند.
از سوی دیگر اگر فکر میکنید پس این تماسها انرژی بیشتری میگیرید، می¬توانید از آنها بخواهید که دائم با شما در تماس باشند. کاری نکنید که پرستار فکر کند به او اعتماد ندارید (شما کودک خود را به فردی سپرده¬اید که وظیفه خود را بلد است، پس آرامش داشته باشید). اگر زیاد تماس میگیرید خاطر نشان کنید که دلیل شما این است که این تماسها لبخند بیشتری بر لب شما می¬نشاند. زمان گفتگو با پرستار را در زمان ناهار تنظیم کنید، مثلا به این دلیل که گفتگوی شما تداخلی در کارتان ایجاد نکند.
در کل، لازم است شما از دنبال کردن یک روزمرگی سالم اطمینان داشته باشید. مزایای این کار این است که وضعیت روحی و جسمی خود را با رفتارهای خودتان از آنچه هست بدتر نمیکنید و همچنین قادر خواهید بود چنانچه به حمایت بیشتری احتیاج داشته باشید این موضوع را متوجه شوید.

در زمان ایجاد یک روزمرگی سالمتر بر نکات زیر تمرکز کنید:

• لازم است به اندازه کافی بخوابید. سعی کنید مراقبتهای شبانه خود را به همسرتان واگذار کنید و اگر مادری تنها هستید، چک کنید که آیا والدین شما می¬توانند در این خصوص (بخصوص در هفته¬های اول) به شما کمک کنند. نگرانی در مورد خشک شویی و نظافت را کنار بگذارید و در عوض بیشتر بخوابید. این قبیل کارها را به نحوی میتوان انجام داد ولی نگران بودن و مضطرب شدن باعث ممانعت از توانایی شما برای یک مادر خوب و یک کارمند قابل اعتماد بودن میشود.
• به اندازه کافی بخورید، چرا که بخصوص اگر هنوز شیر میدهید، به انرژی بیشتری نیاز دارید. از خوردن اسنکهای سالم در محل کار خجالت نکشید. به غذایی که میخورید توجه داشته باشید و به فکر تأمین انرژی بیشتر خود با خوردن شکلات در تمام طول روز نباشید.
• حتی اگر فکر میکنید با کار و تعهد زیادی در قبال خانواده و کار خود مواجه هستید، وقت کافی برای پرداختن به خودتان اختصاص دهید. سعی کنید حداقل یک یا دو ساعت را در هفته به انجام کاری فقط برای خودتان اختصاص دهید. این کار میتواند حتی خواندن یک کتاب یا رفتن به اسپا باشد.

مراقبت کنید تا هفته های اول به آسانترین شکل ممکن سپری شوند

در کل شما میخواهید هفته های اول پس از بازگشت به کار را تا حد امکان آسانتر کنید. اغلب اوقات ممکن است ایجاد توازن بین کار و خانواده کار سختی باشد، ولی به خصوص زمانی که می خواهید کار خود را مجددا آغاز کنید این سختی بیش از هر زمان دیگری ملموس است.
اولین هفته کاری پس از مرخصی زایمان را می¬توان با به کارگیری استراتژیهای موثر ولی ساده زیر آسانتر کرد:
• لباسهای خود را به خشکشویی بدهید و آنها را آماده کنید.
• وعده های غذایی هفته را پیشاپیش آماده کنید و به یاد داشته باشید که غذاهای منجمد شده آنقدر هم بد نیستند! از نمودار زیر در مورد آماده کردن مواد غذایی استفاده کنید:

• از پدر و مادر خود یا همسرتان و یا حتی از دوستانتان در نظافت، نگهداری از کودک و حتی آشپزی کمک بخواهید. به آنها خاطر نشان کنید که این کمک همیشگی نیست و فقط تا زمانی است که خودتان را با زمان¬بندی و امور جدید سازگار کنید.
• روزمرگیها را ساده نگهدارید، رویداد خاص دیگری به آن اضافه نکنید و دورهمی¬های زیاد تشکیل ندهید. یک وقت اضافی برای لم دادن روی کاناپه برای خود در نظر بگیرید.
• “نه” گفتن را یاد بگیرید. الان شما به سر کار خود برگشته¬اید ولی این بدان معنی نیست که شغل اضافه¬ای دارید که چیزی را “اثبات” کنید. اگر کسی کارها را روی میز شما انباشته می¬کند، به او یادآوری کنید که شما به یک دوره کوتاه برای تطابق خود با شرایط نیاز دارید.

سخن پایانی

بازگشت به کار پس از چند ماه مرخصی، می¬تواند سخت باشد و این کار زمانی که پس از مرخصی زایمان باشد، بسیار احساسی خواهد بود. دلتان برای کودک تنگ می¬شود، از این همه افکار اضافی احساس خستگی می¬کنید و برای استفاده منظم از همه اصطلاحات تخصصی کمی احساس فراموشی می¬کنیدش.
بنابراین لازم است که برای این کار آماده شوید، بار احساسی شدید اولین روز شروع به کار را درک کنید و به خودتان اجازه حس کردن این احساسات را بدهید.
با آماده شدن برای رویارویی با همه احتمالات، برای بازگشت خود به خوبی برنامه ریزی کنید و کم کم نقش قدیمی خود را در کار به یاد بیاورید. این دوران تغییر را با کمک خواستن و عبور آرام از این مرحله به سوی روزمرگیها و سبک زندگی جدید به عنوان یک مادر شاغل، برای خود و کودکتان آسان کنید.

درباره alireza firoozi

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *