خانه » محصولات » تکنیکهای مذاکره، که موفقیت شما را تضمین می کند
تکنیکهای مذاکره

تکنیکهای مذاکره، که موفقیت شما را تضمین می کند


Notice: Undefined index: tie_hide_meta in /home/jobnetsi/infobigbang.com/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/meta-post.php on line 3

در این مقاله قصد داریم تکنیکهای مذاکره، که به موفقیت شما کمک می کند، معرفی نماییم. امروزه موفقیت در مذاکره یکی از ابزارهای مهم برای تقویت کسب و کار و فروش می باشد. ذیلا تکنیکهای مذاکره، را به صورت خلاصه بررسی می کنیم:

  1. آماده باشید، آماده باشید، آماده باشید. اگر قرار است مذاکره­ای را شروع کنید و آمادگی لازم برای آن را کسب نکرده ­اید، از همین الان با شکست مواجه شده­ اید. با خودتان شروع کنید. مطمئن شوید که برای خودتان روشن است که از این مذاکره چه نتیجه­ای را انتظار دارید. در مورد طرف مقابل تحقیق کنید تا بهتر نیازها و همچنین نقاط قوت و ضعف او را درک کنید. فهرستی از کمکهایی که می­توانید از کارشناسان (مثل حسابدار، وکیل، کارشناس فنی، …) دریافت کنید تهیه کنید.
  1. به زمان­بندی توجه کنید. زمان­بندی در هر مذاکره اهمیت زیادی دارد. درست است که باید بدانید چه خواسته­ هایی را مطرح کنید، اما به این هم حساس باشید که چه موقع آنها را مطرح کنید. زمانهایی هست که باید مصمم به حرف و خواسته خود ادامه دهید و زمانهایی هم هست که باید صبر کنید. شما باید برای بیان خواسته خود در صدد بهترین زمان ممکن باشید. ولی مواظب باشید که خواسته خود را با فشار زیاد مطرح نکنید، چرا که این کار به رابطه طولانی مدت شما آسیب خواهد زد.
  1. خودخواهی را پشت سر بگذارید. بهترین مذاکره کنندگان به اینکه چه کسی ممکن است یک معامله موفق را حاصل کار خود بداند توجهی نمی­کنند یا نشان نمی­دهند. هنر آنها این است که در طرف مقابل چنین احساسی ایجاد کنند که گویا توافق نهایی حاصل توان او بوده است.
  1. مهارتهای شنیداری خود را تقویت کنید. بهترین مذاکره کنندگان اغلب شنونده ­های ساکتی هستند که در حالیکه صحت ادعای یا خواسته خود را توضیح می­دهد، با صبوری به دیگران اجازه صحبت می­دهند. آنها هرگز حرف دیگری را قطع نمی­کنند. مخاطب را تشویق می­کنند که گفتگو را آغاز کند. این کار به اجرا شدن یکی از اصول مذاکرات کمک می­کند:کسی که اول شروع می­کند شکست می­خورد. البته درست است که این موضوع همیشه صادق نیست، اما عموما بهتر است که محکم بنشینیم و اجازه دهیم که دیگری شروع کند. حتی اگر چنین نوبتی مطرح نشده باشد، با پرسیدن “شما چه فکر می­کنید؟” یا “نظر شما چیست؟” ین شانس را به خود میدهید.
  1. اگر نپرسید، به چیزی دست پیدا نمی­کنید.یکی دیگر از اصول مذاکره این است که “قیمت را بالا ببر وگرنه به خانه برگرد”. یکی از بخشهای آمادگی شما برای مذاکره باید این باشد که بالاترین قیمت منطقی را برای خود تعریف کنید. تا زمانی که با استدلال در حال متقاعد کردن مخاطب خود هستید، از اینکه قیمت را بالا بگویید نترسید. ولی لطفا با طرف اتمام حجت نکنید و این را آخرین قیمت اعلام نکنید. منطق یا همین یا هیچ، منطق مناسبی نیست.
  1. مصالحه را پیش­بینی کنید. باید انتظار داشته باشید که به مصالحه برسید و برای اینکه این مصالحه چه باشد باید برنامه­ریزی کنید. البته طرف مقابل هم چنین فکری کرده است، بنابراین هرگز اولین پیشنهاد او را قبول نکنید، حتی اگر بهتر از چیزی باشد که امیدش را داشته­اید. با یک ژست ناامیدانه مناسب، مودبانه پیشنهاد را رد کنید. هرگز نمی­دانید که در ازای این کار چه چیزی به دست خواهید آورد.
  1. متعهد باشید و از طرف مقابل نیز، همین انتظار را داشته باشید.چسبی که مانع از هم پاشیدن معاملات می­شود، تعهد راسخ به تحویل مورد معامله است. شما باید این راحتی خیال را برای دیگران فراهم کنید و به همین ترتیب از معاملاتی که طرف شما تعهدی در آن نشان نمی­دهد اجتناب کنید.
  1. مشکلات آنها را جذب نکنید.در بیشتر مذاکرات، شما همه مشکلات طرف مقابل و همچنین دلایل آنها برای اینکه نمی­توانند این و آن را به شما بدهند خواهید شنید.آنها می­خواهند مشکلات خود را به شما انتقال دهند و شما را دارنده آن مشکلات کنند، ولی شما این اجازه را به آنها نمی­هید.. در عوض، به محض رفع و حل مشکلاتشان با یکدیگر معامله می­کنید. مثلا اگر “بودجه” آنها خیلی کم است، شاید منابع دیگری باشد که بتوانند از آنجا پول تهیه کنند.
  1. به اصول خود پایبند باشید. شما به عنوان یک فرد یا مالک یک کسب و کار، حتما به مجموعه­ ای از اصول پایبندی دارید یعنی ارزشهایی که حاضر به تراضی بر سر آنها نیستید. اگر متوجه شدید که مذاکره با آن ارزشها تداخل دارد، این معامله می­تواند موردی باشد که بدون آن هم می­توانید زندگی کنید.
  1. با توافق به پایان برسانید. بند دهم مهمترین بند از تکنیکهای مذاکره، است. درپایان هر ملاقاتی – حتی اگر به معامله­ ای ختم نشود – نکات بحث شده را جمع­ بندی کنید و به توافقات اشاره کنید. اطمینان حاصل کنید که همه افراد گفته­ های شما را تأیید می­کنند. با نامه یا ایمیلهای مناسب موضوع را پیگیری کنید. در برابر مشکلات کوچک تسلیم نشوید و میدان را ترک نکنید.

درباره alireza firoozi

alireza firoozi

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *