خانه » محصولات » روابط اقتصادی و تجاری ایران و آذربایجان
روابط ایران آذربایجان

روابط اقتصادی و تجاری ایران و آذربایجان

نویسنده: علیرضا فیروزی

جمهوری آذربایجان در جنوب رشته کوه‌های قفقاز و شمال رودخانه ارس و در کنار دریای خزر واقع شده‌است. وسعت خاك جمهوري ‌آذربايجان برابر با 86600 كيلومتر مربع است، که از اين لحاظ يكصد و دوازدهمين كشور جهان به شمار مي‌رود. جمهوري ‌آذربايجان خط ساحلي به طول 800 کيلومتر با دریای خزر دارد.

شهر باكو پايتخت این کشور است که با بیش از دو میلیون نفر جمعيت در كناره‌ي غربي درياي خزر قرار دارد.جمهوری آذربایجان پرجمعیت‌ترین کشور در میان جمهوری‌های قفقاز است. تا پایان سال2013  جمعیت جمهوری آذربایجان به 9 میلیون و 417 هزار نفر رسید که از این تعداد، 53درصد شهرنشین و 47 درصد در روستاها زندگی می‌کنند

( Sources include: World Bank, UNdata, United States Census Bureau).

جمهوری آذربایجان به ۵۹ بخش، يازده شهر و یک جمهوری خودمختار تقسیم شده ‌است. جمهوری خودمختار نخجوان دارای هفت بخش است و بدین ترتیب، این کشور جمعاً ۶۶ بخش دارد.

 واحد پول اين كشور، منات جمهوري ‌آذربايجان است. هر منات به صد قپيك تقسيم مي‌شود.

روابط اقتصادی ایران و آذربایجان

با فروپاشی  اتحاد جماهیر شوروی (سابق)، میان ایران و جمهوری آذربایجان شرایط لازم برای تعامل و همکاری های ایران و آذربایجان در حوزه های مختلف اقتصادی از جمله در بخش انرژی پس از فروپاشی شوروی فراهم شد . جمهوری آذربایجان در بدو استقلال خود با مناقشه تحمیلی قره باغ روبرو شد و این مناقشه مشکلات فراوانی در همه حوزه ها برای این کشور ایجاد کرد. در میان کشورهای قفقاز جنوبی، آذربایجان با دارابودن وسعت بیشتر، جمعیت فراوانتر، منابع انرژی فسیلی ، آب و خاک نسبتاً مناسب بطور بالقوه بیشترین امکان را برای رشد و رسیدن به قدرت ملی بالاتر برخوردار است . جمهوری آذربایجان بادارابودن ویژگیهایی از قبیل تجانس جمعیتی ،قومی و فرهنگی با شمال غرب ایران مهمترین همسایه شمالی ایران محسوب می شود .

 در آبانماه سال ۱۳۷۱ اولین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان در باکو گشایش یافت.(کتاب سبز، ۱۳۸۷: ۲۳۹)در آغاز این دوره، به جهت مناقشه آذربایجان با ارمنی‌ها بر سر مسئله قره­باغ و بسته شدن راههای ارتباطی، ایران به نخستین شریک تجاری جمهوری آذربایجان تبدیل شد. (Chorbajian. 1994 . . .

این محتوا برای مشترکان محدود

درباره alireza firoozi

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *