خانه » محصولات » روابط اقتصادی و تجاری ایران و آذربایجان
روابط ایران آذربایجان

روابط اقتصادی و تجاری ایران و آذربایجان

نویسنده: علیرضا فیروزی

جمهوری آذربایجان در جنوب رشته کوه‌های قفقاز و شمال رودخانه ارس و در کنار دریای خزر واقع شده‌است. وسعت خاک جمهوری ‌آذربایجان برابر با ۸۶۶۰۰ کیلومتر مربع است، که از این لحاظ یکصد و دوازدهمین کشور جهان به شمار می‌رود. جمهوری ‌آذربایجان خط ساحلی به طول ۸۰۰ کیلومتر با دریای خزر دارد.

شهر باکو پایتخت این کشور است که با بیش از دو میلیون نفر جمعیت در کناره‌ی غربی دریای خزر قرار دارد.جمهوری آذربایجان پرجمعیت‌ترین کشور در میان جمهوری‌های قفقاز است. تا پایان سال۲۰۱۳  جمعیت جمهوری آذربایجان به ۹ میلیون و ۴۱۷ هزار نفر رسید که از این تعداد، ۵۳درصد شهرنشین و ۴۷ درصد در روستاها زندگی می‌کنند

( Sources include: World Bank, UNdata, United States Census Bureau).

جمهوری آذربایجان به ۵۹ بخش، یازده شهر و یک جمهوری خودمختار تقسیم شده ‌است. جمهوری خودمختار نخجوان دارای هفت بخش است و بدین ترتیب، این کشور جمعاً ۶۶ بخش دارد.

 واحد پول این کشور، منات جمهوری ‌آذربایجان است. هر منات به صد قپیک تقسیم می‌شود.

روابط اقتصادی ایران و آذربایجان

با فروپاشی  اتحاد جماهیر شوروی (سابق)، میان ایران و جمهوری آذربایجان شرایط لازم برای تعامل و همکاری های ایران و آذربایجان در حوزه های مختلف اقتصادی از جمله در بخش انرژی پس از فروپاشی شوروی فراهم شد . جمهوری آذربایجان در بدو استقلال خود با مناقشه تحمیلی قره باغ روبرو شد و این مناقشه مشکلات فراوانی در همه حوزه ها برای این کشور ایجاد کرد. در میان کشورهای قفقاز جنوبی، آذربایجان با دارابودن وسعت بیشتر، جمعیت فراوانتر، منابع انرژی فسیلی ، آب و خاک نسبتاً مناسب بطور بالقوه بیشترین امکان را برای رشد و رسیدن به قدرت ملی بالاتر برخوردار است . جمهوری آذربایجان بادارابودن ویژگیهایی از قبیل تجانس جمعیتی ،قومی و فرهنگی با شمال غرب ایران مهمترین همسایه شمالی ایران محسوب می شود .

 در آبانماه سال ۱۳۷۱ اولین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان در باکو گشایش یافت.(کتاب سبز، ۱۳۸۷: ۲۳۹)در آغاز این دوره، به جهت مناقشه آذربایجان با ارمنی‌ها بر سر مسئله قره­باغ و بسته شدن راههای ارتباطی، ایران به نخستین شریک تجاری جمهوری آذربایجان تبدیل شد. (Chorbajian. 1994 . . .

این محتوا برای مشترکان محدود

درباره alireza firoozi

alireza firoozi

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *