خانه » مقالات » کسب و کار » ساخت تجارت مهمترین وظیفه کارآفرین از دید رابرت کیوساکی
ساخت تجارت مهمترین وظیفه کارآفرین از دید رابرت کیوساکی

ساخت تجارت مهمترین وظیفه کارآفرین از دید رابرت کیوساکی

رابرت کیوساکی کارآفرین و مدرس کار آفرینی معتقد است وظیفه اصلی یک کار آفرین جمع آوری سرمایه نیست بلکه وظیفه اصلی کار آفرین از نظر رابرت کیوساکی، ساخت تجارت است وی معتقد است باید به ساخت تجارت پرداخت و همین الان باید شروع کنید. وی داستان خود را اینگونه مطرح می نماید:

پس از این که تحصیلات کالج را تمام کردم به دانشگاه تجارت رفتم تا فوق لیسانس مدیریت بازرگانی بگیرم و کارآفرینی با تجربه و تحصیلکرده بشوم. نه ماه تحمل کردم و بعد دانشگاه را ترک کردم. البته فوق لیسانس بازرگانی هم نگرفتم.
جای تعجب است که این روزها اغلب دانشگاههای بازرگانی از من دعوت می کنند تا برای دانشجویان کلاسهای کارآفرینی بگذارم.
سوالی که معمولا دانشجویان می پرسند:” از کجا سرمایه گزار پیدا کنیم؟” و ” چگونه سرمایه اولیه را زیاد کنیم؟”. سوالات را درک می کنم چراکه خود من هم موقع ترک شغل عادی و آغاز کارآفرینی همین سوالات را داشتم. نه پول داشتم و نه کسی می خواست با من وارد سرمایه گزاری شود. شرکتهای بزرگ سرمایه گزاری پشت در خانه ام در نمی زدند.
بنابراین چه پاسخی به این دانشجویان می دهم. پاسخ من این است ” برو جلو و دست به کار شو. دست به کار شو وگرنه از تجارت خارج می شوید.”
برای تشکیل تجارت خود نیازی به جمع آوری سرمایه نیست زیراکه قبلا سرمایه جمع آوری شده است. اما شما باید تجارت خود را بسازید.
امروزه با وجودیکه پول کافی دارم تمام تلاشم بر جمع آوری سرمایه است. وظیفه اول یک کارآفرین همین است. از سه گروه افراد سرمایه جمع آوری می کنیم: مشتریان، سرمایه گزاران و کارمندان.

وظیفه کارآفرین پیداکردن مشتری برای فروش اجناس است. اگر بتوانید از مشتریان برای خرید اجناس پول بگیرید سرمایه گزاران سرمایه زیاد به شما می دهند. اگر کارمند دارید وظیفه شما این است که حداقل ده برابر بیش از حقوقی که به آنها می دهید تولید داشته باشند وگرنه تجارت شما از بین می رود و نیازی برای سرمایه گزاری بیشتر نیست.”
این پاسخی نیست که اکثر دانشجویان مدیریت بازرگانی بدنبال آن باشند. اغلب فرمول جادویی یا
دستور غذایی مرموز می خواهند یا بدنبال نوعی طرح تجاری هستند که آنها را به سرعت ثروتمند کند.


اساتید آنها هم پاسخ من را نمی پسندند زیراکه موقع درس من صورتهایشان کج می شود. آنها با این که درس کارآفرینی می دهند خود کارآفرین نیستند. به همین دلیل است کهشغل ثابت تدریس انتخاب کرده تا حقوق ثابت داشته باشند و امید دارند که کارمند رسمی شوند.
منظورم این نیست که شما باید پول جمع آوری کنید. در واقع بر اساس طرح تجارت  برای تشکیل تجارت خود نیازی به جمع آوری سرمایه نیست زیراکه قبلا سرمایه جمع آوری شده است. اما شما باید تجارت خود را بسازید.
کارآفرین یعنی کسی که کننده کار است. باید از صندلی مسافرین جدا شده و به جلوی اتوبوس بروید و فرمان زندگی خود را دست بگیرید.

درباره alireza firoozi

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *