خانه » مقالات » کسب و کار » سرمایه گذاری فرشته چیست؟ پاسخ به ۱۶ سوال در این زمینه
فرشتگان سزمایه گذاری

سرمایه گذاری فرشته چیست؟ پاسخ به ۱۶ سوال در این زمینه

در چند سال گذشته شاهد بوده‌ایم که سرمایه‌گذاری فرشته در استارت‌آپ‌ها در حال افزایش است. داستان‌های موفقیت شرکت‌های بسیار مشهور مانند اوبر، واتس‌اپ، فیس‌بوک و بسیاری از شرکت‌های دیگر، سرمایه‌گذاران فرشته را برانگیخته است تا به امید کسب بازدهی‌های‌ فراوان در این‌گونه استارت‌آپ‌ها سرمایه‌گذاری کنند. اما شاید برای شما هم سوالات فراوانی در مورد سرمایه‌گذاری فرشته وجود داشته باشد، در این مقاله برآنیم تا به چند پرسش در این زمینه پاسخ دهیم:

۱. سرمایه‌گذاران فرشته چه مقدار در یک شرکت سرمایه‌گذاری می‌کنند؟

سرمایه‌گذاری فرشته به‌طور نمونه ۲۵ هزار دلار تا ۱۰۰ هزار دلار در یک شرکت است اما می‌تواند از این مقدار نیز بیشتر باشد.

۲. نکات مهم برای سرمایه‌گذاران فرشته چیست؟

کیفیت، اشتیاق، تعهد و اتحاد موسسان شرکت. فرصت بازار شناسایی شده و پتانسیل شرکت بسیار زیاد باشد. یک برنامه کسب‌وکار سنجیده و واضح و هر نوع دلیل اولیه‌ای که کششی به سوی برنامه موردنظر ایجاد کند. تکنولوژی جذاب و مالکیت فکری (معنوی). یک ارزیابی مناسب با شرایط معقول. قابلیت افزایش دوره‌های سرمایه‌گذاری در صورت پیشرفت پروژه.

۳. سرمایه‌گذاران فرشته در ابتدا می‌خواهند شاهد چه چیزی از سوی یک کارآفرین باشند؟

یک ارائه آسانسوری۱ واضح و ماهرانه برای کسب‌وکار. یک خلاصه اجرایی یا فایل ارائه کسب‌وکار (اسلایدهای ارائه که در انگلیسی به آن pitch deck گفته می‌شود). یک نمونه اولیه یا مدل کاری از محصول یا خدمات پیشنهادی. پذیرندگان یا مشتریان اولیه.

۴. افزایش سرمایه‌گذاری فرشته چقدر طول خواهد کشید؟

این یک برآورد نظری است که همیشه افزایش سرمایه‌گذاری فرشته بیش از آنچه انتظار دارید طول خواهد کشید و بسیار دشوارتر از آنچه امیدش را داشته‌اید، سخت خواهد بود. نکته مهم تنها این نیست که باید سرمایه‌گذاران مناسبی را که به حوزه شما علاقه دارند بیابید. افزایش سرمایه می‌تواند یک فرآیند بسیار زمانبر باشد.

۵. کارآفرینان باید پیش‌بینی چه نوع سوالاتی در حوزه مالی را از جانب سرمایه‌گذاران فرشته داشته باشند؟

در حال افزایش چه مقدار سرمایه هستید؟ این سرمایه چه مدت طول خواهد کشید؟ میزان هزینه‌کرد ماهانه یک استارت‌آپ۲ چه مقدار خواهد شد؟ آیا پیش‌بینی‌های مفصل مالی برای دو سال بعد دارید؟ فروض کلیدی در پیش‌بینی‌های شما چیست؟ عوامل کلیدی هزینه برای محصول یا خدمات موردنظر چیست؟ درآمدها و هزینه‌های مستقیم مرتبط با مدل کسب‌وکار چیست؟ سود ناخالص احتمالی چیست؟

۶. کارآفرینان در مورد بازاریابی و جذب مشتری باید پیش‌بینی چه نوع سوالاتی را بکنند؟

سرمایه‌گذار فرشته می‌خواهد بداند که شرکت موردنظر چگونه برای بازاریابی خودش برنامه‌ریزی می‌کند، هزینه جذب مشتری چقدر است و ارزش بلندمدت یک مشتری چیست. بنابراین این کارآفرین باید برای موارد زیر آماده باشد:

شرکت موردنظر چگونه بازاریابی می‌کند یا چگونه می‌خواهد محصولات و خدمات خود را در بازار عرضه کند؟ استراتژی روابط عمومی این شرکت چیست؟ استراتژی رسانه‌های اجتماعی این شرکت چیست؟ هزینه جذب یک مشتری چه مقدار است؟ ارزش طول عمر یک مشتری (اینکه یک مشتری در طول عمر خود، چه میزان سود برای یک کسب‌وکار ایجاد می‌کند) چه مقدار است؟ چه تبلیغاتی برای شرکت انجام خواهید داد؟ چرخه فروش بین تماس اولیه مشتری و فروش کالا به آن مشتری چیست؟

۷. کارآفرین باید انتظار چه سوالاتی در خصوص تیم مدیریتی و موسسان داشته باشد؟

موسسان و اعضای کلیدی تیم چه کسانی هستند؟ این تیم چه تجربیاتی دارد؟ ضمیمه‌های کلیدی برای این تیم در کوتاه‌مدت چیست؟ چرا این تیم به‌طور منحصربه‌فرد قادر به انجام برنامه کسب‌وکار مشتری است؟ چه تعداد کارمند دارید؟ چه چیزی به موسسان انگیزه می‌دهد؟ برای سنجش تیم در ۱۲ ماه آینده چگونه برنامه‌ریزی می‌کنید؟

۸. سرمایه‌گذاری فرشته تا چه حد ریسک‌پذیر است؟

باید بگوییم که سرمایه‌گذاری فرشته بسیار ریسک‌پذیر است و یک سرمایه‌گذار فرشته تنها در صورتی سرمایه‌گذاری می‌کند که به‌طور بالقوه با از دست دادن سرمایه‌اش مشکل چندانی نداشته باشد. در بهترین حالت، تنها یک استارت‌آپ از هر ۱۰ استارت‌آپ موفق می‌شود.

۹. چگونه می‌توانید سرمایه‌گذاران فرشته را بیابید؟

طیف وسیعی از راه‌ها برای یافتن سرمایه‌گذاران فرشته وجود دارد؛ از جمله از طریق:

کارآفرینان؛ وکلا و حسابداران شبکه‌های سرمایه‌گذاران فرشته (گروه‌هایی که سرمایه‌گذاران فردی را جمع می‌کنند). سرمایه‌گذاران خطرپذیر و موسسان تامین سرمایه؛ سایت‌های جمع‌آوری سرمایه عمومی مانند Kickstarter و Indiegogo

بهترین راه برای یافتن یک سرمایه‌گذار، معرفی قدرتمند از جانب یک همکار یا دوست یک سرمایه‌گذار فرشته است. استفاده از لینکدین نیز برای تعیین روابط می‌تواند بسیار سودمند باشد.

۱۰. آیا سرمایه‌گذاران فرشته پیمان‌نامه عدم افشا را امضا خواهند کرد؟

در توضیح پیمان‌نامه عدم افشا، باید بگوییم قراردادی حقوقی میان حداقل دو دسته است که در آن دو طرف موافقت می‌کنند اطلاعات محرمانه، دانش و دیگر معلومات موردنظر خود را برای اهداف به‌خصوصی با یکدیگر به اشتراک بگذارند، اما آن اطلاعات را از دسترس دسته سوم دور نگه دارند. در این زمینه باید بگوییم که پاسخ سوال بالا خیر است. سرمایه‌گذاران فرشته با معامله‌های بسیار زیادی سر و کار دارند و قطعا نمی‌خواهید در جذب سرمایه‌‌گذار در شرکت‌تان مانعی ایجاد کنید. کارآفرین باید مراقب باشد و اطلاعات بسیار محرمانه را افشا نکند.

۱۱. یک مدیر ارشد اجرایی چه سوالاتی را باید از سرمایه‌گذاران بالقوه فرشته بپرسد؟

کارآفرین باید تعیین کند که آیا این سرمایه‌گذار فرشته برای آنها کاملا مناسب است. در اینجا سوالاتی که اغلب پرسیده می‌شود را آورده‌ایم: آیا می‌توانید من را به سایر کارآفرینانی که با آنها کار کرده‌اید ارجاع دهید؟ چگونه می‌خواهید به شرکت‌های موجود در سبد سهام خود(شرکتی که سرمایه‌گذاری VC را دریافت کرده و تاکنون از آن خارج نشده است) کمک کنید؟ فکر می‌کنید شرکت‌تان به چه میزان سرمایه‌گذاری‌های متوالی (مجدد) برای موفقیت نیاز خواهد داشت؟ روابط‌تان با سرمایه‌گذاران خطرپذیری که در دور بعدی ما سرمایه‌گذاری می‌کنند، چگونه است؟ فکر می‌کنید در رشد کسب و کار تا چه حد می‌توانید سودمند باشید؟ دوست دارید با شرکت‌های موجود در سبد سهام چگونه تعامل داشته باشید؟ سرمایه‌گذاری‌های دیگر شما در حوزه ما چیست؟

۱۲. عوامل کلیدی در تعیین ارزیابی مناسب در دور اول (سرمایه‌گذاری مرحله کشت ایده) سرمایه‌گذاری چیست؟

نهایتا ارزشیابی با مذاکرات انجام خواهد شد؛ اما عوامل کلیدی شامل موارد زیر خواهند بود: تجربه و موفقیت‌های گذشته تیم؛ شرایط بازار؛ محیط رقابتی؛ فرصت بازار ؛ میزانی که باید سرمایه‌گذاری شود؛ ارزش افزوده موردانتظار که توسط سرمایه‌گذار فراهم شده است؛ پتانسیل برای خروج بزرگ

۱۳. مقدمه ایمیل یک کارآفرین برای یک سرمایه‌گذار فرشته باید حاوی چه چیزهایی باشد؟

من هزاران ایمیل از استارت‌آپ‌ها دریافت می‌کنم که حاوی این نکته است که آیا در شرکت آنها سرمایه‌گذاری خواهم کرد یا خیر. در اینجا المان‌های کلیدی که توجه من را جلب خواهند کرد بیان می‌کنم:

؛ به من بگویید چگونه آدرس من را پیدا کردید؟ آیا این یک ارجاع از جانب یکی از همکاران مورد اعتماد من یا دوستانم بوده است؟

؛ چند نکته کلیدی کوتاه در خلال ایمیل در مورد آنچه شرکت‌تان انجام می‌دهد، چه مشکلی را برطرف می‌کند و هر نوع اقبال و پذیرش عمومی اولیه که این شرکت دریافت می‌کند را بیان کنید.

؛ چیزی به من بگویید که نشان می‌دهد موسسان شرکت شایسته، با تجربه و مشتاق هستند.

؛ یک خلاصه اجرایی ۲ تا ۳ صفحه‌ای یا یک پاورپوینت ۱۵ صفحه‌ای را ضمیمه ایمیل‌تان کنید.

۱۴. به چه دلایلی سرمایه‌گذاران فرشته یک سرمایه‌گذاری را رد خواهند کرد؟

دلایل بسیار زیادی وجود دارد که یک سرمایه‌گذار فرشته آنچه به او ارائه داده‌اید را رد کند. در حقیقت، طیف وسیعی از سرمایه‌گذاران احتمالا دست رد به سینه شما بزنند. در اینجا چند دلیل معمول برای عدم پذیرش را بیان می‌کنیم:

فرصت بازار یا اندازه بالقوه کسب و کار بسیار کوچک ارزیابی شود ؛ موسسان شرکت زیرک یا مشتاق به نظر نیایند. ؛ بخشی که استارت‌آپ می‌خواهد در آن فعالیت کند، مورد علاقه سرمایه‌گذار نیست ؛ پیش‌بینی‌های مالی باورپذیر نبودند و موسسان استارت‌آپ نتوانستند سرمایه‌گذار را متقاعد کنند ؛ شرکت موردنظر بسیار دورتر از سرمایه‌گذار فرشته مستقر شده بودند. (اکثر سرمایه‌گذاران فرشته تمایل دارند تا در مکانی نزدیک و در شهرهای تکنولوژی-محور سرمایه‌گذاری کنند) ؛ سرمایه‌گذار نسبت به ضرورت محصول یا خدمات شما متقاعد نشده بود ؛ سرمایه‌گذار متقاعد نشده بود که شرکت شما می‌خواهد خودش را از سایر رقبا متمایز کند.

۱۵. یک کارآفرین می‌تواند چه منافعی از پذیرش یک سرمایه‌گذار فرشته به‌دست آورد؟

علاوه‌بر پول، برخی یا همه این منافع از سرمایه‌گذاران فرشته خوب قابل حصول است: ارتباطات با سرمایه‌گذاران خطرپذیر ؛ ارتباطات با شرکای استراتژیک ؛ مشاوره ؛ دستیابی به اعتبار در نتیجه پیوستن به سرمایه‌گذار ؛ ارتباطات با مشتریان بالقوه ؛ ارتباطات با کارمندان بالقوه ؛ ارتباطات با وکلا، بانک‌ها، حسابداران ؛ دستیابی به دانش بازار و استراتژی‌های شرکت‌های مشابه

۱۶. یک کارآفرین برای یک جلسه طرح پیشنهاد به یک سرمایه‌گذار فرشته چه باید بکند؟

بازبینی پروفایل لینکدین و وب‌سایت سرمایه‌گذار موردنظر ؛ ارائه خود را جلوی جمعی تمرین کنید که به شما بازخورد صادقانه‌ای خواهند داد ؛ شرکت‌هایی که سرمایه‌گذار فرشته در آنها سرمایه‌گذاری کرده است را بازبینی کنید. ؛ ارائه پاورپوینت خود را بازبینی و اصلاح کنید. سعی کنید در زیر ۲۰ اسلاید خلاصه شود. برای راهنمایی می‌توانید به ارائه‌های شرکت‌های دیگر رجوع کنید. کارآفرینان می‌توانند در مورد افزایش سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران فرشته خوش‌بین باشند؛ چرا که داستان‌های موفقیت بسیاری وجود دارند که در مقیاس وسیع منتشر شده‌اند و سرمایه‌گذاران فرشته بیشتری را برای به‌کارگیری سرمایه در استارت‌آپ‌ها تشویق می‌کنند.

منبع: allbusiness

پی‌نوشت:

۱.elevator pitch به خلاصه کوتاه، سریع و ساده برای معرفی فرد، محصول، خدمات، سازمان یا رویداد به عنوان یک ارزش کلیدی اطلاق می‌شود.

۲. burn rate: به میزان هزینه‌کرد یک استارت‌آپ در زمان مشخص می‌گویند. مبلغی است که یک استارت‌آپ در حال حاضر به‌طور ماهانه خرج می‌کند تا جوابگوی مخارج خود قبل از سوددهی اولیه باشد.

درباره alireza firoozi

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *