خانه » مقالات » قانون جذب » مقاله ویژگیهای فرهنگ کسب و کار در فرانسه
ویژگیهای فرهنگ کسب و کار در فرانسه

مقاله ویژگیهای فرهنگ کسب و کار در فرانسه

فرانسه به دلیل اینکه دارای اقتصاد قوی و روزآمدی است و همچنین به لحاظ گردشگری جزو کشورهای مطرح اروپایی می باشد، لذا همواره از دیرباز، مورد توجه تجار و صاحبان کسب و کار قرار می گرفته است.به همین منظور ویژگی های فرهنگ کسب و کار در فرانسه را  در مقاله زیر خدمتتان ارائه می کنیم. 

 

ساختار کسب و کاردر فرانسه

شرکت‌های فرانسوی در مسائل کارکردی و سلسله مراتبی بسیار سخت‌گیر هستند. مدیریت ارشد به تنهایی مسیر حرکت آتی شرکت را مشخص می‌کند و در مرحله بعدی، این چشم‌انداز جهت اجرایی شدن به رده‌های پایین‌تر مدیریتی منتقل می‌گردد. بنابراین، همانند کشورهای سوئد و هلند، مدیریت ارشد به جای تصمیم‌گیری مشارکتی به تصمیم‌گیری دستوری تمایل دارد.
علاوه بر این، تمرکز قدرت در دستان مدیریت ارشد موجب تقویت رویکرد تمرکزگرا می‌شود، رویکردی که در حال حاضر در بسیاری از دیگر ابعاد زندگی فرانسوی‌ها نیز مشهود است. رده‌های پایین‌تر شامل رده‌های مختلف مدیریتی هستند که در مسیر خطوط کارکردی مسئولیت سازمان‌دهی شده‌اند. زمانی که کارها خوب پیش می‌روند رویکرد سلسله مراتبی بسیار مناسب و اثربخش به نظر می‌رسد، اما نقطه ضعف این سیستم زمانی آشکار می‌شود که مشکلی بروز کند و نیاز به واکنش سریع وجود داشته باشد. در این مواقع گاه به نظر می‌رسد که احساس مسئولیت شخصی در انجام کارها وجود ندارد.

 

سبک مدیریت فرانسوی‌

اکثر مدیران ارشد شرکت‌های فرانسوی فارغ‌التحصیل مدارس نمونه هستند. این مدارس یک حس مبارزه‌طلبی علمی را در دانش‌آموزان خود ایجاد می‌کنند که در دنیا کم نظیر است و باعث تربیت جمعیت مدیریتی بسیار فرهیخته می‌شود که رویکرد آن نسبت به مدیریت با دقت علمی فراوان همراه است. 
مدیریت از نظر فرانسوی‌ها یک کار اندیشمندانه است که با تجزیه و تحلیل دقیق، تسلط کامل بر مفاهیم و اطلاعات، و در نهایت با اجرای تصمیمات منطقی همراه است. مسائل عملی‌تر مانند ایجاد انگیزه در کارکنان به آن اندازه که در دیگر کشورها مورد توجه است در تفکر مدیریتی فرانسوی مورد توجه قرار نمی‌گیرد.
زمانی که تصمیم در سطوح ارشد سازمان اتخاذ شد، جهت اجرا به مدیریت سطوح پایین‌تر ارجاع می‌شود. این رویکرد دستوری از نظر کسانی که اجماع‌گرا و دارای پیشینه غیرسلسله‌مراتبی هستند بسیار اقتدارگرایانه و فاقد مؤلفه‌های لازم برای کار تیمی است.

ارتباط با فرانسوی‌ها

رفتار تجاری و کاری فرانسوی‌ها بر ادب و نزاکت و قدری رسمی بودن تأکید دارد. اعتماد و احترام متقابل برای انجام کار ضروری است و این اعتماد با رفتار صحیح ایجاد می‌شود. اگر فرانسوی بلد نیستید، یک عذرخواهی کوچک به خاطر فرانسوی صحبت نکردن می‌تواند کمک زیادی به روابط کاری شما بکند. با این وجود، بد نیست چند کلمه و عبارت فرانسوی یاد بگیرید که نشان دهید مایل به برقراری رابطه بلند مدت هستید. معمولاً با توجه به موقعیت اجتماعی، سطح تحصیلات، و شهری که یک فرانسوی در آن بزرگ شده می‌توانید سبک او در برقراری ارتباط را پیش‌بینی کنید. فرانسوی‌ها در تجارت بیش از اندازه رک و صریح به نظر می‌رسند که شاید دلیلش بی‌پروایی آن‌ها در سؤال پیچ کردن طرف مقابل باشد. 

 

کار تیمی در فرانسه

نظام آموزشی فرانسه از همان سنین اولیه یک حس رقابت و برتری‌طلبی را در افراد ایجاد می‌کند و دانش‌آموزان می‌کوشند با عبور از سد امتحانات ورودی به مدارس نمونه راه پیدا کنند. در این فرایند افراد به کار تیمی تشویق نمی‌شوند و لذا در مراحل بعدی زندگی نیز چندان تمایلی به کار تیمی پیدا نمی‌کنند. افراد ترجیح می‌دهند به جای فعالیت در نقش‌های تیمی، یک سری اهداف شخصی معین برای خود داشته باشند. تیم کاری معمولاً به مفهوم مجموعه‌ای از افراد متخصص است که روی موضوعات واحدی برای یک رهبر قوی کار می‌کنند.

 

جلسات کاری در فرانسه

دست دادن با یکدیگر در جلسات فرانسوی‌ها امری متداول است. دوستان ممکن است با هم روبوسی هم بکنند (یک بار گونه چپ و یک بار گونه راست). استفاده از نام کوچک افراد معمولاً مختص محیط‌های دوستانه و خانوادگی است، بنابراین تا از شما نخواسته‌اند که کسی را به نام کوچک صدا کنید وی را با نام فامیلی ‌مخاطب قرار دهید.
از آن جا که سبک مدیریت فرانسوی‌ها دستوری است، جلسات اغلب به منظور اطلاع‌رسانی در مورد تصمیمات اتخاذ شده تشکیل می‌شوند، نه برای بحث آزاد در مورد مشکلات یا تصمیم‌گیری مشارکتی. ریاست جلسه معمولاً با رییس شرکت است که از قبل دستور جلسه‌ را تهیه می‌کند. در جلسات رسمی به ندرت کسی به صورت آشکار با رییس مخالفت می‌کند. در صورت لزوم، این کار قبل از جلسه در گپ و گفت‌های غیررسمی‌تر انجام می‌شود. 
جلسات میان همتایان بدون حضور مقامات ارشد سازمان آزادتر و خودمانی‌تر برگزار می‌شوند. بحث کاملاً آزاد است و گاه بسیار داغ می‌شود، به ویژه اگر حاضرین در پی دفاع از اعتبار منطق خود باشند. 

 

مذاکرات تجاری با فرانسویان

گرفتن وقت قبلی برای جلسه از حداقل ۲ هفته قبل ضروری است. تقاضای ملاقات می‌تواند کتبی یا شفاهی باشد. زمان جلسه اغلب توسط منشی تنظیم می‌شود. سعی کنید جلسات شما در ماه‌های ژوئیه و اوت نباشد. این دو ماه برای فرانسوی‌ها ماه سفر و تعطیلات هستند. اگر فکر می‌کنید با تأخیر به جلسه می‌رسید، حتماً تلفنی خبر بدهید و دلیلی برای تأخیر خود بیاورید. جلسات با هدف گفت‌وگو در مورد مسائل تشکیل می‌شوند، نه برای تصمیم‌گیری. از گنده‌گویی و لاف زدن شدیداً پرهیز کنید زیرا فرانسوی‌ها نسبت به این کار حساسیت دارند.
دنیای کار و تجارت فرانسه همواره بر رسمی بودن تأکید دارد. صبر کنید تا به شما بگویند کجا بنشینید. وقتی صحبت می‌کنید تماس چشمی مستقیم داشته باشید. کارها در فرانسه به آهستگی پیش می‌روند پس صبور باشید و از این که تشریفات را به دقت رعایت می‌کنند برآشفته نشوید. برای رسیدن به هدف طرف مقابل را تحت فشار قرار ندهید. این کار نتیجه عکس دارد. فرانسوی‌ها کلیه جزئیات پیشنهاد شما را مو به مو بررسی می‌کنند. 
ساختار کسب و کار در فرانسه سلسله‌ مراتبی است و تصمیم‌گیری عموماً در رأس سازمان انجام می‌شود. فرانسوی‌ها از مهارت در گفت‌وگو که نشان‌دهنده درک اندیشمندانه موقعیت و پیامدهای آن است تحت تأثیر قرار می‌گیرند.
هرگز بیش از اندازه صمیمی نشوید. اگر می‌خواهید چیزی به فرانسوی‌ها بفروشید از تکنیک‌هایی که آن‌ها را خیلی تحت فشار قرار می‌دهند استفاده نکنید. اگر پیشنهاد خود را به شکلی منطقی، کامل، و با ملایمت مطرح کنید بیشتر پذیرای آن خواهند بود. پس از حصول توافق، ممکن است به اصرار از شما بخواهند که کلیه توافقات به شکلی مبسوط و دقیق در قالب یک قرارداد مکتوب شوند.

 

کارت ویزیت در فرانسه

در فرانسه رسم بر این است که پس از معرفی، افراد کارت ویزیت خود را به سایرین بدهند. حتماً یک طرف کارت ویزیت خود را به فرانسه ترجمه کنید. گرچه این کار ضرورت ندارد، اما نشان‌دهنده توجه شما به جزئیات است که حتماً مورد توجه آن‌ها قرار می‌گیرد. اگر مدرک عالی دانشگاهی دارید حتماً آن را روی کارت ویزیت ذکر کنید. کارت ویزیت فرانسوی‌ها معمولاً در مقایسه با کارت ویزیت سایر کشورها کمی بزرگ‌تر است.

 

ارزش‌های خانوادگی  در فرانسه

خانواده نقش مهمی در ایجاد انسجام در جامعه ایفا می‌کند. اعضای خانواده هر یک وظایف و مسئولیت‌های مشخصی دارند و بزرگ‌ترها علاوه بر حمایت‌های عاطفی، از نظر مالی نیز کوچک‌ترها را پشتیبانی می‌کنند. خانواده‌ها معمولاً کم جمعیت هستند، ولی والدین نقش خود را به عنوان تأمین‌کننده زندگی و سرپرست فرزندان به خوبی و با جدیت تمام ایفا می‌کنند.
فرانسوی‌ها عموماً افرادی مبادی آداب هستند و فقط در مراوده با اعضای خانواده و دوستان نزدیک خودمانی‌ رفتار می‌کنند. دوستی واژه‌ای است که از نظر آن‌ها یک سری نقش‌ها و وظایف (از جمله به داد هم رسیدن در گرفتاری‌ها و تماس مستمر با یکدیگر) را با خود به دنبال دارد. 

 

پذیرایی در فرانسه

فرانسوی‌ها به غذا و غذا خوردن توجه خاص دارند و لذا توجه به آداب پذیرایی تجاری نیز از نظر آن‌ها بسیار مهم است. ناهار کاری رایج‌ترین شیوه پذیرایی از طرف‌های تجاری است. ناهار معمولاً شامل پیش غذا، غذای اصلی، دسر، و نهایتاً یک نوشیدنی خنک یا داغ است. توصیه می‌شود موقع صرف ناهار به جای صحبت کاری، در مورد غذا و دیگر موضوعات اجتماعی صحبت کنید. از این فرصت برای محکم کردن رابطه خود با طرف فرانسوی و شناخت بیشتر یکدیگر استفاده کنید. مسائل کاری را برای زمان نوشیدن قهوه در پایان ناهار بگذارید. ضمناً هرگز با دهان پر صحبت نکنید و اگر غذایی را دوست ندارید، از قبل به طرف فرانسوی اطلاع دهید تا آن را جزو منو نیاورند.

 

 توصیه می کنیم محصول"جدیدترین راهنمای تجارت با فرانسه" را از دست ندهید

 

آداب میزغذا در فرانسه

سر میز غذا معمولاً چنگال در دست چپ و چاقو را در دست راست می‌گیرند. اگر محل نشستن از قبل برنامه‌ریزی شده باشد ممکن است شما را به سمت یک صندلی معین هدایت کنند. زمانی که میزبان گفت bon appetit (به معنی «بفرمایید» یا «نوش جان کنید») می‌توانید خوردن غذا را شروع کنید. اگر غذا خوردن شما تمام نشده، چاقو و چنگال را به صورت ضربدری روی بشقاب بگذارید، طوری که چنگال روی چاقو قرار گیرد. 
دستان شما باید قابل رؤیت باشند، بنابراین آن‌ها را روی پای خود نگذارید. آرنج خود را روی میز تکیه ندهید. غذای داخل بشقاب را تا آخر بخورید تا چیزی در آن باقی نماند. سالاد را با چاقو و چنگال خرد نکنید؛ به جای این کار، کاهو را با چنگال تا کنید. میوه را قبل از خوردن پوست بکنید و قاچ کنید. اگر نوشیدنی بیشتری لازم ندارید لیوان اول خود را تقریباً پر نگه دارید.

 

هدیه دادن در فرانسه

گل را همیشه به تعداد فرد (به جز ۱۳) بدهید. بعضی قدیمی‌ترها معتقدند گل داودی یا سوسن سفید مخصوص مراسم تدفین؛ گل میخک قرمز نشانه بی‌مهری؛ و گل‌های سفید مخصوص مراسم عروسی هستند. البته جوان‌ترها کمتر به این آداب توجه دارند، اما اگر دچار تردید شدید، بهتر است با احتیاط عمل کنید. فرانسوی‌ها معمولاً کادو را جلوی خودتان باز می‌کنند.

 

نکات مهم 

در فرانسه سوابق تحصیلی خوب و برخورداری از هوش و ذکاوت دارایی‌های مهمی محسوب می‌شوند.برنامه‌ریزی بلند مدت و دقیق برای آینده یکی از اصول مهم کار است.
مدیر اجرایی ارشد معمولاً یک رهبر کاریزماتیک است که جهت کلی حرکت شرکت را به شیوه دستوری تعیین می‌کند.
شرکت‌های فرانسوی بسیار سلسله‌مراتبی و دارای خطوط گزارش‌دهی و تصمیم‌گیری کاملاً روشن هستند. در بین این خطوط سلسله‌مراتبی، معاشرت افراد با یکدیگر بسیار غیرمتداول است.
ترفیع مقام در سازمان‌های فرانسوی مستلزم آمیزه‌ای از ارشدیت، موفقیت تحصیلی، و شایستگی اثبات شده است.
در جلسات رسمی کسی آشکارا با نظر رییس مخالفت نمی‌کند. در صورت نیاز، این قبیل مخالفت‌ها باید در لابی‌ کردن‌های قبل از جلسه مطرح شوند.
رقابت میان گروه‌های همتایان ممکن است مدیریت پروژه‌های بین‌-کارکردی را دشوار کند.
در فرانسه از شما انتظار می‌رود که منطقی باشید. معمولاً بی‌منطقی را ناشی از شلختگی فکری یا کم‌هوش بودن فرد تلقی می‌‌کنند.
تغییر شغل در فرانسه خیلی متداول نیست. فرانسوی‌ها عموماً در طول زندگی حرفه‌ای خود با یک شرکت کار می‌کنند.
افراد (به ویژه در موقعیت‌های رسمی) کمتر یکدیگر را به اسم کوچک صدا می‌کنند. استفاده از اسم کوچک بیشتر در بین جوان‌ترها و در محیط غیررسمی‌تر مرسوم است.
خوش‌بیان بودن یک از ویژگی‌های مهم مدیران فرانسوی‌ است که سعی می‌کنند با قدرت کلام خود بر دیگران تسلط پیدا کنند.
رعایت دستور زبان موقع نامه‌نگاری از نظر فرانسوی‌ها بسیار مهم است.
فرانسوی‌ها معمولاً در موقعیت‌های جدی کاری خیلی کم شوخی می‌کنند.
زندگی کاری و خصوصی در فرانسه کاملاً از هم جدا است و هیچ وقت زمان کاری با زمانی که فرد در اختیار خانواده است قاطی نمی‌شود.

جدیدترین راهنمای تجارت با فرانسه

 

منبع: نشریه سازمان برتر
 

درباره alireza firoozi

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *