Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; ulp_widget has a deprecated constructor in /home/jobnetsi/infobigbang.com/wp-content/plugins/layered-popups/widget.php on line 2
چگونه در ارتباط با دیگران مودب باشیم - گروه تداوم
خانه » مقالات » چگونه در ارتباط با دیگران مودب باشیم

چگونه در ارتباط با دیگران مودب باشیم


Notice: Undefined index: tie_hide_meta in /home/jobnetsi/infobigbang.com/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/meta-post.php on line 3

دانلود رایگان مقاله چگونه در ارتباط با دیگران مودب باشیم

شما میتوانید روابط رودررو یا بینافردی خود با دیگران را به راههای متفاوتی بهبود بخشید. یکی از این راهها مودب بودن در ارتباطات با دیگران است. مودب بودن به این معناست که از احساسات طرف مقابل آگاه باشیم. شاید ما همیشه متوجه مودب بودن طرف مقابل نشویم، ولی گستاخی و یا رفتار بی­ملاحظه افراد همیشه به چشم می­آید.

در این نوشته برخی از اصول ایجاد و حفظ رابطه با دیگران را بیان و مثالهایی از رفتارهایی که مودبانه تلقی می­شوند را ارائه خواهیم کرد.

مودب بودن ارتباطات شما را بهبود می­بخشد، به شما کمک میکند تا رابطه و احترام ایجاد کنید، عزت و اعتماد به نفس شما را افزایش می­دهد و مهارتهای ارتباطی شما را بهبود می­بخشد.

بسیاری از نکاتی که اینجا گفته میشود شاید به نظر بدیهی برسد ولی اغلب همین رفتارهای اجتماعی نادیده گرفته یا فراموش میشوند. کمی وقت بگذارید و این نکات را بخوانید و به این فکر کنید که چقدر مودب بودن و نشان دادن آداب معاشرت خوب اجتماعی میتواند در بهبود روابط شما با دیگران موثر باشد.

شناخت اینکه افراد چه وقت گستاخی یا بی­ ملاحظگی میکنند آسان است اما اغلب سخت است که این عادات را در خودمان شناسایی کنیم. به دقت درباره تأثیری که بر دیگران به جا میگذارید فکر کنید! خواهید دید که به راحتی میتوانید از شناخته شدن به عنوان بدرفتار یا بی ملاحظه اجتناب کنید.

رهنمودهایی درمورد مودب بودن

برای بیشتر تعاملاتی که با دیگران – دوستان، همکاران، خانواده، مشتریان و هرکس – دارید میتوانید (هرجا مناسب بود) موارد زیر را به کار ببندید. همیشه از حس مشترک استفاده کنید و درعین حال که هرگونه تفاوتهای فرهنگی را مدنظر دارید، سعی کنید رفتارتان تا حد ممکن مناسب باشد.

 1. به افراد سلام کنید به مردم به شیوه مناسبی سلام کنید، یعنی تماس چشمی را حفظ کنید و با یک لبخند طبیعی سلام کنید، دست بدهید یا چنانچه مناسب بود مخاطب را بغل کنید ولی حتما بگویید سلام، بخصوص به همکاران و سایر افرادی که هر روز آنها را می­بینید. بگذارید دیگران احساس کنند که میتوانند به شما نزدیک شوند. افراد را به خاطر اینکه روز بدی داشته­اید از خود دور نکنید.
 2. برای یک گفتگوی کوتاه با طرف مقابل کمی وقت بگذارید شاید خوب باشد که به وضع آب و هوا اشاره کنید و یا درباره خانواده شخص دیگری سوالاتی بپرسید یا درباره موضوعی که در خبرها آمده است صحبت کنید. سعی کنید تا در یک مکالمه ساده قرار بگیرید و برای این کار علاقه نشان دهید ولی در گفتگو زیاده­روی نکنید. دوستانه و مثبت بمانید و پیامهای شفاهی و غیرشفاهی (زبان بدن) طرف مقابل را دریافت و درک کنید.
 3. سعی کنید چیزهایی درمورد طرف مقابل به یاد داشته باشید و به طور مناسب درباره آنها نظر بدهید – مثلا اسم همسر، تاریخ تولد و یا هر رویداد مهمی که در زندگی او رخ داده باشد (یا قرار است رخ دهد). همیشه متوجه مشکلات و رویدادهای سخت زندگی مخاطب باشید.
 4. همیشه “لطفا” و “متشکرم” را به کار ببرید. خاطر جمع شوید که از دیگران به خاطر نیروی صرف شده یا همکاری آنها تشکر کنید و همیشه در زمان بیان خواستن چیزی از “لطفا” استفاده کنید. اگر شخصی چیزی به شما تعارف کرد، از عبارتهای “بله لطفا” یا “نه، متشکرم” استفاده کنید.
 5. از دیگران به خاطر موفقیتهایشان تمجید کنید یا به آنها تبریک بگویید. لازم است تمجید شما خالصانه باشد – اگر شما احساس حسادت یا عصبانیت داشته باشید این کار سخت خواهد بود.
 6. در محل کار نسبت به زیردستان، همکاران و همچنین رییس خود مودب و کمک کننده باشید. به جایگاه، نقش و وظایف دیگران احترام بگذارید و آنها را به رسمیت بشناسید.
 7. از زبان مناسب استفاده کنید – نسبت به جنس، نژاد، عقاید سیاسی و مذهبی و دیگر موضوعات مشکل و جنجال برانگیز بالقوه بااحترام برخورد کنید. از بیان نظرات موهن یا نظراتی که پتانسیل فتنه انگیزی دارند بپرهیزید.
 8. یاد بگیرید که به دقت گوش کنید. وقتی دیگران صحبت می­کنند به آنها توجه کنید – در میان صحبت آنها حواستان پرت چیزی نشود و حرف آنها را قطع نکنید.
 9. به وقت افراد دیگر احترام بگذارید. سعی کنید در توضیحات دقیق و به موقع باشید و عجول به نظر نرسید.
 10. هر زمان ضرورت داشت قاطع باشید. ولی به دیگران نیز این حق را بدهید که قاطع باشند و این حقشان را محترم بشمارید.
 11. از بیان شایعات بپرهیزید. سعی کنید چیزهای مثبتی درباره سایر افراد برای گفتن داشته باشید.
 12. بابت اشتباهات خود عذرخواهی کنید. اگر حرفی زدید یا کاری کردید که ممکن است گستاخانه به نظر برسد یا شخصی را برآشفته کند، عذرخواهی کنید ولی مراقب باشید که دوباره مجبور به عذرخواهی نشوید.
 13. از استفاده از اصطلاحات عامیانه و واژگانی که ممکن است درک آن برای دیگران مشکل باشد بپرهیزید – نظرات و دستورالعملهای پیچیده را به دقت توضیح دهید. در این موضوع تکبر نداشته باشید.
 14. به ایده­ها و نظرات دیگران احترام بگذارید و آماده شنیدن آنها باشید.
 15. برای موقعیتی که در آن قرار دارید پوشش مناسب داشته باشید. از پوشیدن لباسهای باز در حضور عامه مردم خودداری کنید و از زل زدن به کسی که چنین پوششی دارد بپرهیزید. از پوشیدن لباسهای بیش از حد معمولی برای این موقعیت خودداری کنید.
 16. خیلی با احتیاط شوخی کنید. مواظب باشید که گفته شما اهانت­آمیز نباشد و حد و حدود زبان مناسب برای موقعیتهای متفاوت را بشناسید.
 17. بهداشت فردی خود را به خوبی رعایت کنید. مرتب دندانهای خود را مسواک بزنید و بشویید، لباسهای خود را عوض کنید و از دئودورانت استفاده کنید. از استفاده از عطر، افترشیو یا ادوکولونهای تند و تیز اجتناب کنید.
 18. وقت شناس باشید. اگر با کسی رأس یک ساعت خاص قرار میگذارید، مطمئن شوید که به موقع یا حتی چند دقیقه زودتر سر قرار حاضر خواهید شد. اگر دیرتان شد، هر چه سریعتر به فرد یا افرادی که با آنها قرار دارید اطلاع دهید. به هیچ وجه دست به دامن عذرهای ضعیف یا اغراق­آمیز برای توجیه دیرکرد خود نشوید. به وقت دیگران احترام بگذارید و آن را هدر ندهید.
 19. همیشه آداب غذا خوردن را رعایت کنید. وقتی با دیگران غذا میخورید از خوردن غذاهایی که بوهای تند دارند پرهیز کنید.، با دهان پر صحبت نکنید و یا با دهان باز غذایتان را نجوید، و غذا را بدون ایجاد سروصدا بخورید.
 20. در بینی یا گوش خود دست نکنید، در حضور دیگران انگشتان خود را گاز نگیرید یا ناخنهای خود را نجوید. همچنین از بازی کردن بیش از حد با موهای خود خودداری کنید.

داشتن عادات و رفتارهای خوب هزینه­ای ندارد ولی میتواند تفاوت بزرگی درباره احساس دیگران در مورد شما یا سازمانی که نماینده آن هستید ایجاد کند. وقتی شما مودب باشید و رفتار خوبی را نسبت به دیگران بروز دهید، دیگران نیز بیشتر احتمال دارد در برابر شما مودبانه و بانزاکت رفتار کنند.

 

نسخه PDF این مقاله را می توانید در زیر دانلود کنید

Download

پسورد : www.infobigbang.com

درباره alireza firoozi

alireza firoozi

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *